banner39

Yunanistan'da kriz tüketim alışkanlıklarını değiştirdi-VİDEO

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizi tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Ücretsiz dağıtılan gıdalar için uzun kuyruklar oluştu...

Avrupa 18.04.2013, 15:51 18.04.2013, 15:56
Yunanistan'da kriz tüketim alışkanlıklarını değiştirdi-VİDEO

Sermayenin kaçışı kadar, iç pazarın küçülmesi de Avrupa'daki ekonomik krizi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Krizle birlikte gelir kaybına uğrayan Avrupalıların tüketim alışkanlıkları da değişiyor.

Yunanistan'da üç yıldır hâkim olan iktisadî kriz, ülkedeki hayat standartlarında ciddi bir düşüşe sebep olurken, tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi. Müreffeh bir ülkenin vatandaşları olan Yunan halkı iflas tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ekonomi üst üste beş sene boyunca daraldı. İşsizlik yüzde 27'yi aştı. Yaşama maliyeti artarken, gelirler azaldı. Tüm bunların sonucu olarak tüketim de ister istemez sınırlandırıldı. Sınırlandırılan harcamaların en net görüldüğü yer, hazır yiyecek ve içecek satan dükkânlar oldu.

Yunanistan, ücretsiz dağıtılan gıdalar için oluşan uzun kuyruklarla tanıştı. Belki bekleyenlerin çoğu göçmendi ama birkaç parça ücretsiz yiyecek için uzanan eller, ülkede işlerin iyi gitmediğine işaret ediyordu. Artan fiyatlar ve vergiler ile beraber ısınma maliyeti de yükselmişti. Artık kemerleri sıkan Yunan halkının gelecek korkusu, özel hayatlarını da etkiledi.

Güzel adaları, eğlence hayatıyla meşhur Yunanistan, Batı'nın kendine dayattığı malî politikalar yüzünden İkinci Dünya Savaşı ve iç savaşın ardından tekrar tasarrufla tanıştı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?