banner39

Yunanistan'da MİT'e çalışan Alman tutuklandı

Yunanistan'da 72 yaşındaki bir Alman, Türk istihbaratı için ajanlık yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Avrupa 05.08.2013, 13:07 05.08.2013, 13:07
Yunanistan'da MİT'e çalışan Alman tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan Polisi, Sakız adasında 72 yaşındaki bir emekli Alman'ı Türk istihbaratına çalıştığı gerekçesiyle gözaltına aldı. Yunan Polis sözcüsü Loukas Krikos, Alman yaşlının suçunu itiraf ederek, Sakız adasındaki askeri bölgelerin fotoğraflarını çekip Türk istihbaratına verdiğini söylediğini bildirdi. Atina Alman Büyükelçiliği tarafından da emekli Alman'ın tutuklandığı haberi onaylandı, ancak ayrıntılar hakkında hiçbir bilgi verilmedi.

Yunan Polisinin verdiği bilgilere göre emekli Alman 4 yıldan beri Sakız adasının güneyinde yaşıyordu. Alman 'ajan' Türk MİT'ine verdiği her bilgi karşılığından 500 ile 1500 Avro arasında para alıyormuş. Evinde yapılan aramada bilgisayar, fotoğraf makinaları ve usb stikleri bulunmuş.

Sakız adasındaki hareketlilik şu günlerde devam ediyor. Yunan Polisi tarafınden Sakız adası ile Inousses adalar topluluğu arasında ele geçirilen bir botta 2 tanksavar, 4 el bombası, 2 tabanca, çok sayıda mermi ve patlayıcı madde bulundu.

Botta seyretmekte olan ve polis tarafından tutuklanan 4 kişiden ikisi Yunan, ikisi Türk vatandaşları. Bunlardan sonra Atina'da ve diğer bölgelerde 6 kişi daha tutuklandı. Polisin verdiği bilgiye göre bu kişiler DHKP-C üyeleri ve emekli Alman bunlar hakkında da Türkiye'ye bilgi göndermiş.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?