Yunanistan'da 'müdahale'ye karşı eylem

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan eylemciler; ABD, NATO ve AB'yi savaş çıkarmaya çalıştıkları gerekçesiyle kınadı

Yunanistan'da 'müdahale'ye karşı eylem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'ye bir operasyonda Yunanistan'daki askeri üslerin kullanılması ihtimali protesto edildi. Atina'daki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan eylemciler; ABD, NATO ve AB'yi savaş çıkarmaya çalıştıkları gerekçesiyle kınadı.

Atina ve Girit'te düzenlenen iki farklı gösteriyle Suriye'ye muhtemel bir operasyonda Suda ve Kalamata'daki deniz ve hava üslerinin kullanılmaması istendi. Yunanistan Komünist Partisi'nin dün akşam organize ettiği protesto yürüyüşüne çok sayıda eylemci katıldı. Atina'daki Sintagma Meyda'nından başlayan protesto yürüyüşü, ABD'nin Atina Büyükelçiliği önünde son buldu. Yunan polisi, büyükelçilik binası çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, polisin, 10 civarında zırhlı otobüsle büyükelçilik önünü tamamen kapattığı görüldü.

Eylemciler uzun süre Suriye'ye operasyon düzenlenmemesi yönünde slogan attı. ABD, NATO ve AB, muhtemel operasyona sıcak baktıkları gerekçesiyle protesto edildi. Yunan hükümetinin de askeri üslerini kullandırmaması istendi. Göstericiler, gece geç saatlere kadar ABD büyükelçiliği önünde slogan attıktan sonra olaysız dağıldı. Girit'te de benzer bir protesto gösterisi düzenlendi.

Gösteriye katılan Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsubas, Yunanistan'ın Suriye'ye askeri müdahaleye destek vermesine ve üslerini kullandırmasına karşı olduklarını söyledi. Kutsubas, "Emperyalistlerin Suriye'ye operasyon yapmasına kesin olarak 'hayır' diyoruz. Yunanistan, hiçbir yolla bu işe bulaşmamalı." ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39