Yunanistan'da nakit yerine lüks markalar

Yunanistan'da bankaların paralarına el koyacağını ya da artık parasının değer kaybedeceğini düşünenler lüks tüketim mallarına yatırım yapıyor

Yunanistan'da nakit yerine lüks markalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da bankalarda giderek tükenen ve değersizleşen para ülkedeki zenginleri yeni yöntemler bulmaya sevk etti. Parası olanların ülkedeki lüks markaların ürünlerine yatırım yaptığı öğrenildi.

Washington Post’ta yer alan bir habere göre Yunanistan’da Chanel, artık nakitten daha değerli.

Haberde özetle şöyle deniyor: Birçok Yunan vatandaşı, yeni kurtarma paketi için hükümetle Yunanistan’ın kreditörleri arasındaki yeni görüşmelerden çıkacak en iyi sonuçta bile, paralarının değer kaybedeceğine inanıyor. Parası olanlar, Euro’nun değerinin düşeceğinden ya da drahmiye dönülmesi durumunda ellerinde yanlış para biriminin kalacağından endişe ediyor.

48 yaşındaki Sofia Marcoulakis de işte bu nedenle parasını daha istikrarlı bir şeye dönüştürüyor; lüks bir çantaya. Bu, bankaların kapanmasından önce hiç düşünmediği bir lüks. Ama şimdi bunu bir yatırım olarak görüyor, hükümetin kendisinden alamayacağı, eller tutulur bir yatırım. Avukat olan Marcoulakis ‘Sanki para değerini kaybetti. Sadece rakamlardan ibaret bir şey’ diyor.

Bu, Yunanların bankacılık sistemlerine duydukları güvensizliğin düzeyini ve Başbakan Aleksis Tsipras’ın karşı karşıya olduğu zorluğu yansıtıyor.

Şimdi birçok Yunan kendisine ‘Parayı şimdi mi harcamalı, yoksa harcamayıp buharlaşıp gitmesini izlemeli?’ diye soruyor.

Varlıklı Yunanlar ise paralarını geleneksel yerlerde tutuyor. Eurobank’ın Varlık Yönetimi’nin eski Yatırım Başkanı Kostas Theodoropulos, Yunan bankalarından çekilen paraların yüzde 40’ının yabancı hesaplara aktarıldığının tahmin edildiğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 10:58
banner53
YORUM EKLE

banner39