Yunanistan'da reformun ilk adımı KDV'ye zam

Yunanistan'da reform paketinin ilk adımı olarak bugünden itibaren ürün ve hizmetlerde KDV oranı yüzde 13'ten 23'e çıkarılacak

Yunanistan'da reformun ilk adımı KDV'ye zam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan, alacaklılara söz verdiği reformlardan ilkini bugün hayata geçiriyor. Buna göre katma değer vergisine zam yürürlüğe giriyor.

Ülkede ürün ve hizmetlerde katma değer vergisi yüzde 13'ten yüzde 23'e çıkıyor. Yunanistan meclisinde birkaç gün önce onaylanan vergi zammı, yeni yardım paketi için müzakerelerin ön şartlarından biriydi.

Yunan basınında KDV zammı uygulanacak ürün ve hizmetlerin türü yer aldı. Taverna ve barlarda servis edilen içki ve yemeklerde yüzde 23'lük KDV uygulanacak. Taze ya da dondurulmuş et, balık, kahve, çay, meyve suyu, yumurta, şeker, kakao, pirinç, un, süt ürünleri, dondurma, yumurta ve tuvalet kağıdı zam uygulanacak ürünler arasında. Tüm işlenmiş gıda ürünlerinde de yüzde 23'lük katma değer vergisi uygulanacak.

Yunan ekonomi gazetelerine göre katma değer vergisine yapılan zam sonucu devlet yıl sonuna kadar 800 milyon euroluk gelir elde edecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 08:16
banner53
YORUM EKLE

banner39