banner15

Yunanistan'da sığınmacı krizi

Yunan Başbakan Çipras, Brüksel'de ülkesinde 50 bin kişilik ek kapasite oluşturulması fikrinin reddedildiğini belirtirken muhalefet ise anlaşmanın saklandığını savunuyor

Yunanistan'da sığınmacı krizi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği ve Balkan ülkeleri zirvesinde sığınmacılar için ülkesinde 50 bin kişilik ek kapasite oluşturulması fikrinin reddedildiğini söyledi.

Çipras, gazetecilere yaptığı açıklamada, sığınmacı krizinin ele alındığı zirvede ilk olarak 3 mantık dışı teklif geldiğini, üçünün de reddedildiğini anlattı.

Çipras, şunları dile getirdi:

"İlk mantık dışı teklif, Yunan hükümetinin adalara 7 bin, Attiki bölgesine 10 bin ve Kuzey Yunanistan'a da 10 bin kişilik göçmen kampı kurulması taahhütlerine ek olarak gelen, neredeyse 50 bin kişilik koskoca bir kent kurulmasıyla ilgiliydi. Yunanistan'da 50 bin kişilik ek kapasite oluşturulması fikri reddedildi. Önceki taahhütlerimizde kalıyoruz. Bunlar 5 adada en kısa zamanda geçici göçmen kabul merkezleri kurulması ve ana karada 10 bin+10 bin kapasiteli kamplar oluşturmak.

50 bin göçmenli şehir yerine ileride, ön şartlarla ve AB'nin doğrudan finansmanıyla 20 bin göçmen için kira yardımı sürecinin teşvik edilmesini önerdik ve kabul edildi."

Bu teklifin Yunan ekonomisine özlü katkı sağlayacağına işaret eden Çipras, "Bu, aynı zamanda mültecilerin yüksek eğitim düzeyiyle toplumsal ağa katılmalarına yardımcı olacak. Bize göre bu, mülteci akınıyla mücadelenin yanı sıra ileride nasıl olsa yerleştirme sürecine katılacak Yunanistan için de karşılıklı yarar sağlayacak olan bir düşünce" ifadelerini kullandı.

Çipras, ikinci teklifin de bir ülke istemediği takdirde, başka bir ülkeden gelen göçmenlerin geçişine izin vermemesiyle ilgili olduğunu belirtti.

Bu teklifin de reddedildiğine dikkati çeken Çipras, "Anlaşılacağı üzere bu, akını durduracak ve domino etkisiyle art arda bir kabul ülkesinden diğerine geçecekti ve özellikle de Yunanistan'a. Bunun yerine şu anda geçerli olduğu gibi, kabul ülkesinin komşu ülkelere bulundurduğu göçmen sayısını bildirmesi kabul edildi" şeklinde konuştu.

Başbakan Aleksis Çipras, kabul edilmeyen üçüncü teklifin ise Avrupa Sınır Muhafaza Birliğinin görev alanının genişletilmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üçüncü mantık dışı teklif ise birliğin kuzey sınırlarımızda FYROM (Makedonya), muhtemelen daha sonra da Arnavutluk'a göçmen akınını durdurmaya yönelik yeni bir görev üstlenmesiyle ilgiliydi. Bu teklif de reddedildi çünkü kuzey sınırlarımızı koruma hakkı ve yetkisi, tabii ki komşu ülkelerle iş birliği halinde sadece ülkemize aittir. Birliğin bu konuya yegane katılımı kabul merkezlerinde kaydı yapılmamış göçmenleri kayıt altına almak olacak."

"TÜRKİYE İLE YAKIN İŞ BİRLİĞİ İHTİYAÇ"

Çipras, AB'nin sığınmacı krizi konusunda ağır adımlar attığını ancak doğru yönde hareket ettiğini söyledi.

AB'nin sığınmacı kriziyle mücadelede koordinasyonlu hareket etmesi gerektiğine dikkati çeken Çipras, bu konuda Türkiye ile yakın iş birliğinin ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Çipras, zirvede oluşan ortak kanının, sığınmacı kriziyle mücadelede Türkiye'nin öncelikli rolü bulunduğu yönünde olduğunu ifade ederek, şu görüşleri paylaştı:

"Göçmen akınını azaltacak koşulları oluşturacak Türkiye'dir. Türkiye ile yakın iş birliği ve Türk-Yunan sahil güvenlik teşkilatları arasında koordinasyon ihtiyaç ancak her ülke kendi kara sularını koruma sorumluluğunu üstlenmeli. Yakın gelecekte AB tarafından Türkiye'ye somut teklifler yapılacak. Bu, mülteci akınlarıyla kararlılıkla baş edilmesi açısından umut oluşturuyor."

Çipras, daha önce sığınmacılar için AB'nin desteğiyle Midilli, İstanköy (Kos), Hios, Leros ve Samos adalarında olmak üzere 5 noktada geçici göçmen kabul merkezleri oluşturma çalışmalarının başlatıldığını açıklamıştı.

MUHALEFET PARTİLERİ TEPKİLİ

Zirvede sığınmacıların Batı Avrupa'ya ulaşmalarını engellemek için yarısı Yunanistan'da olmak üzere 100 bin kişilik kamp kurulması kararı, muhalefet partilerince tepkiyle karşılandı.

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi (ND) Sözcüsü Yorgos Kumuçakos, yaptığı açıklamada, Başbakan Çipras'ın zirvede varılan anlaşmanın önemli bölümlerini Yunan halkından gizlediğini öne sürerek, anlaşmanın tüm maddelerinin açıklanmasını istedi.

Kumuçakos, Çipras tarafından cevaplanmak üzere parlamentoya sunduğu soru önergesinde, Çipras'ın, "Yunan ve Türk sahil güvenlik teşkilatlarının koordinasyonu" ifadeleriyle neyi kastettiğini ve göçmen sorununa ilişkin Türkiye'nin Yunanistan'la ilgili tavrına karşılık Avrupalı ortaklarından tam olarak ne istediğini açıklamasını istedi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yetkilileri, hükümetin AB zirvesinde göçmenler ve Yunan halkı için acılı ve tehlikeli bir anlaşmanın altına imza attığını öne sürdü.

Laiki Enotita Partisinden (Halk Birliği) yapılan açıklamada ise AB'nin, Brüksel'deki mini zirvede aldığı kararlarla "patlamak üzere olan sorun"la ciddi şekilde mücadele yerine kaçışı tercih ettiği ileri sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 08:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35