Yunanistan'da şimdi ne olacak ?

AB'den istediği krediyi alamayan Yunanistan'da halk kreditörlerin şartlarını kabul etmedi. Referandum sonrasında ne olacağı ise hala belirsizliğini koruyor. Uzmanlara göre Yunanistan ya kendi parasını basacak, ya da geçici tahvil bonusu basacak

Yunanistan'da şimdi ne olacak ?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka’nın kurtarma paketine yüzde 61 ile “hayır” derken, ülkenin ekonomik geleceği belirsizliğini koruyor. IMF'ye ödenememiş 1,6 milyar euro borcu bulunan ve resmen temerrüde düşen ülkede bundan sonra ne olacağı henüz belli değil.

ÜNLÜ EKONOMİST KRUGMAN: DEMOKRASİ KAZANDI

Nobel ödüllü ekonomist ve New York Times köşe yazarı Paul Krugman, Yunanistan referandumundan çıkan 'hayır' oyunun Avrupa için bir kazanç olduğunu öne sürdü. Ünlü ekonomist Paul Krugman, New York Times'da yayınlanan köşe yazısında, Yunanistan Başbakanı Çipras'ın referandumda kazandığını ve elini güçlendirdiğini belirtti.

Tek kazananın Çipras olmadığını vurgulayan Krugman, Avrupa'nın ucuz atlattığını ve bu durumun bir kazanç olduğunu söyledi.

Ünlü ekonomist referandumda oy verseydi 'hayır' oyu kullanacağını açıklamıştı. Paul Krugman, Avrupa tarafından uygulanan Yunan halkını korkutma politikasının Avrupa tarihi açısından utanç verici olduğunu ve halkın Pazar günü zorbalığa karşı çıktığını yazdı.

Referandumdan sonra Yunanistan'ın eurodan çıkması anlamına gelen 'grexit' durumunun gerçekleşmesi için Avrupa'nın sağlam sebepleri olduğunu yazan Krugman, Pazar günkü oylamada demokrasinin kazandığını ifade etti.

EKONOMİST UĞUR GÜRSES: İKİ SEÇENEK VAR

Hürriyet yazarı Uğur Gürses, “Avrupa Merkez Bankası’nca Yunanistan Merkez Bankası’na yeni ilave likidite imkânı sağlamazsa ki olasılığı yüksek, ya da sağlanır da Yunan bankalarının bunu kullanabilmek için vereceği teminat kalmazsa; bankaların, bırakın nakit ödeme yapma, elektronik ödeme sistemleri üzerinden transfer yapma, akreditif açma imkânları bile kalmayacak” dedi.

Uğur Gürses, yazısında “Bu durumda Yunanistan, ya kendi parasını basmaya zorlanacak ya da sorunları çözene dek bir süre kupon ya da nakit dışı tahvil basarak ‘paralel ödeme aracı’ yaratacak” görüşünü dile getirdi.

ÜLKELER ARASI SORUNLAR ÇIKACAK

Gürses'in “Yunanistan'da finansal kilitlere komşu anahtarı” başlıklı yazısından bundan sonra ne olacağı sorusuna cevap verilen bölüm şöyle: Yunanistan’ın dünkü referandum sonrasında ekonomide karşı karşıya kalacağı ana ve tek bir sorun var; zaten sorunlu olan bankacılık sistemi daha da kilitlenmiş olacak. Bunun sadece Yunanistan’daki mevduat sahiplerine değil, ticaret kesiminde de, hatta Yunanistan’la iş yapan ülkelerin ticaret kanallarında da olumsuz sonuçları ortaya çıkacak. Ticari kanaldaki işleyişlerdeki sorunların şiddetlenmesi de muhtemel görünüyor.

YA PARA YA DA TAVİL BASACAK

En kritik konu şu; Avrupa Merkez Bankası’nca Yunanistan Merkez Bankası’na yeni ilave likidite imkânı sağlamazsa ki olasılığı yüksek, ya da sağlanır da Yunan bankalarının bunu kullanabilmek için vereceği teminat kalmazsa; bankaların, bırakın nakit ödeme yapma, elektronik ödeme sistemleri üzerinden transfer yapma, akreditif açma imkânları bile kalmayacak. Bu durumda Yunanistan, ya kendi parasını basmaya zorlanacak ya da sorunları çözene dek bir süre kupon ya da nakit dışı tahvil basarak ‘paralel ödeme aracı’ yaratacak.

AVRUPA'DAN AKAN PARA DURACAK

Müzakereler yeniden başlasa da bankacılık sistemi mevduat sahiplerinin güvenini hemen geri kazanamayacak. Çıkan mevduat hemen geri dönmeyecek. Uluslararası bankacılık çevrelerinde de Yunan bankalarına tahsis edilen kredi limitleri artmayacak, tersine ‘bekleyelim görelim’ havası olacak. Ta ki Yunanistan borç ödemelerini yapabilecek, kamu harcamalarının ödeme döngüsünü normalleştirecek bir patikaya girene kadar. Bu da kreditörlerle anlaşmanın dar ve zorlu patikası, zaman alacak uzun bir süreç demek. Ayrıca, bugüne dek Avrupa Merkez Bankası tarafından sağlanan ve her defasında limiti artırılarak 89 milyar Euro’ya kadar yükseltilen acil likidite kolaylığı (ELA), eskisi kadar bonkörce artırılamayabileceği gibi, Yunan bankalarınca verilecek teminat kalmadığı için ilave kullanma olanağı da kalmamış olabilir.

EURODAN ÇIKMA SEÇENEĞİ MASADA

Sonucun hayır çıkmasıyla ülkenin işi daha da zorlaşacak. Çünkü kreditörlerle anlaşamayan ve halkın da hayır dediği bir anlaşmanın pazarlıkla yeniden düzenlenmesi ya da Euro’dan çıkışın kapısı seçenekleri masada olacak. Bu durumda da likidite koşulları tamamen kilitlenmiş bir bankacılık sisteminin çalışması olanaksız.

YUNAN HAZİNESİ İÇİN ZORLU SÜREÇ

‘Hayır’ sonucu, likidite olanakları kalmayan bankaları sıkıştırdığı kadar, nakit hareketini çeviremeyen Yunanistan hazinesi için de zorlu bir süreç demek olacak. Bu potansiyel gelişmeyi hesaba katan analistler, Yunanistan’da ödemelerin bir süre kuponlarla ya da kısa vadeli nakit dışı tahvillerle yapılabileceğine dikkat çekiyor.

ZORUNLU SERMAYE KONTROLÜ

Yunanistan, bu sonuçla sermaye kontrollerini artarak devam ettirmek zorunda kalabilir. Bu, gündelik yaşamda mevduattan para çekmekten başlayarak, kredi kartlarından çeklere, para transferlerine, ithalat ve ihracata kadar uzanan ticari yaşamı da etkileyecektir.

İTHALAT YAPAN FİRMALAR ZORA GİRECEK

Dış ticaret işlemlerinin bir kredi tahsis işlemi ile başladığı dikkate alınırsa Yunan şirketleri ithalat ve ihracat işlemlerinde de zorluklarla karşılaşacaklardır. Nitekim ilk aşamada, referandum öncesinde firmaların hammadde alımlarında sorun yaşamaya başladığı haberleri basında yer almaya başladı bile.

ALMAN POLİTİKACI: ÇİPRAS FELAKETE YOL AÇTI

Öte yandan, Alman Hıristiyan Birlik Partileri Parlamento Grup Başkanvekili Michael Fuchs, Reuters'e telefonla açıklamalarda bulunarak Yunanistan'daki referandumu değerlendirdi. Deneyimli politikacı Michael Fuchs, Yunanistan Başbakanı Çipras hakkında sert ifadeler kullandı.

"Sonuçtan dolayı büyük bir üzüntü duyuyorum. Alexis Çipras büyük bir felakete neden olmuştur" diye konuşan Fuchs sözlerini "Çipras'ın şimdi bu durumu nasıl toparlayacağını düşünmesi gerekiyor. Önümüzdeki 48 saat içinde bu konuya bir çözüm bulunması imkansız." diyerek sonlandırdı.

"KÖPRÜLERİ ATTI"

Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'den de Yunanistan'daki referandum hakkında açıklamalar geldi. Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Gabriel, Tagesspiegel gazetesine konuştu. "Eurozone kurallarının reddedilmesi akla yatkın değil" ifadelerini kullanan ekonomi bakanı, Çipras ve hükümeti Yunan halkını terk edilmişlik ve umutsuzluk dolu bir yola sürüklüyor. Çipras Yunanista ve Avrupa'nın anlaşma yolundaki son köprüyü de yıktı" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 12:19
banner53
YORUM EKLE

banner39