banner39

Yunanistan'da üç kişi domuz gribinden öldü

Yunanistan'da son iki haftada beş kişi domuz gribinden ölürken virüsü kapan 35 kişinin tedavisi devam ediyor

Avrupa 15.01.2016, 10:24 15.01.2016, 10:24
Yunanistan'da üç kişi domuz gribinden öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da domuz gribinden beş kişi hayatını kaybetti, 35 kişi de yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

Yunanistan Hastalıkları Önleme ve Mücadele Merkezi (KEELPNO) verilerine göre 27 Aralık, 9 ve 11 Ocak tarihlerinde üç kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin 35 yaşında olduğu kaydedilirken, diğer ikisinin 70 yaş üzerinde vatandaşlar olduğu belirtildi. İki kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Patoloji uzmanı Dr. Sotiris Tsiodras konuyla ilgili olarak Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Ciddi sağlık sorunları olanlar veya ağır griple karşı karşıya kalanlar derhal doktorlarına başvurmaları ve antiviral ilaç almalılar. Daha hafif grip geçirenlerin ise hastalığı başkalarına bulaştırmamaları için evde oturmaları daha iyi olur” dedi.

Ölen 3 kişinin grip aşısı yaptırmadığı ortaya çıkarken, yoğun bakıma alınan 35 kişiden sadece ikisinin grip aşısı yaptırdığı da dikkatlerden kaçmadı.

KEELPNO uzmanları Ocak ayının ilk 10 gününde ortaya çıkan mevsimsel gribin ay sonuna doğru tavan yapacağı konusunda vatandaşları uyarıyor ve yüksek risk grubunda olan vatandaşlara aşı yaptırmaları konusunda tavsiyede bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?