banner39

Yunanistan'da üç Türk vekil de Meclis'e girdi

Yunanistan'da solun birinci olarak çıktığı dünkü genel seçimlerde üç de Türk milletvekili meclise girdi. Birinci olarak çıkan SYRIZA'nın bugün hükümet kurma görüşmelerine başlaması bekleniyor

Avrupa 26.01.2015, 09:32 29.01.2015, 12:07
Yunanistan'da üç Türk vekil de Meclis'e girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da genel seçimler dün yapıldı. Seçimlerde birinci parti ülkenin solunu temsil eden SYRIZA çıktı. Ancak SYRIZA, tek başına iktidar olması gereken sayıyı yakalayamadı. Bu nedenle bir koalisyon ortağı bulmak zorunda. SYRIZA'nın kazandığı sandalye sayısı 149, iktidar için gerekli olan ise 151.

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras'ın bugün Cumhurbaşkanı Papulyas tarafından yeni hükümeti kurmak üzere görevlendirilmesi, bekleniyor.

Çipras'ın koalisyon görüşmeleri için ise Bağımsız Yunanlar ve Potami Liderleri ile görüşmesi bekleniyor.

SYRIZA, Komünist Parti KKE ile de görüşmeyi planlıyor. Ancak KKE koalisyona yanaşmadığını daha önce de ifade etmişti.

Çipras'ın Başbakan olarak bugün, yeni kabinenin ise yarın akşam veya çarşamba günü yemin etmesi bekleniyor.

ÜÇ TÜRK VEKİL

Seçimlerde üç de Türk milletvekili seçildi. Gümülcine'de Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf, İskeçe'de Hüseyin Zeybek SYRIZA'dan seçildi.

ÇİPRAS'TAN İLK AÇIKLAMALAR

Aleksis Çipras, genel seçimlerle ülkenin "sayfa çevirdiğini" söyledi. Atina Üniversitesi önünde toplanan partililere hitap eden Çipras, "Halk ve ümit bugün tarih yazdı, egemen Yunan halkı bugün net, güçlü ve tartışılmaz bir talimat verdi. Yunanistan sayfa çeviriyor ve felaketi getiren kemer sıkma önlemlerini, otoriterliği ve beş yıllık acıyı  geride bırakıyor" dedi.    

Yarından itibaren çalışmaların başlayacağını, memorandumların bugün iptal edildiğini ve Troyka'nın geçmişte kaldığını belirten Çipras, "Tüm Yunanlıları temsil edecek bir hükümet kuracağız, vatanımızı yeniden inşa etmek için mücadele vereceğiz. Yeni hükümet, tüm AB halklarının ortak çıkarını göz önüne alarak adil ve karşılıklı yararı olacak bir çözüm için müzakereye gideceğiz" diye konuştu. 

Çipras, hükümetin ilk önceliğinin ülkenin kaybettiği onurunu geri alması olduğunu da vurguladı.

Yunanistan'da dün yapılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, SYRIZA seçimi yüzde 8 farkla önde götürüyor.

ALEKSIS ÇİPRAS KİMDİR ?

Yunanistan'a AB ve IMF tarafından dayatıldığını ileri sürdüğü ekonomik kurtarma paketlerinin yeniden müzakere edilmesini savunan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, 28 Temmuz 1974'te Atina’da doğdu. 1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katılan Çipas, 1990’lı yıllarda öğrenci hareketinde öncü rol oynadı, 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş temsilci olarak görev aldı.

Çipas, 1999'da Sinaspismos tis Aristeras Partisinin sekreterliğine, 2004’te de merkez komite üyeliğine  ve ardından genel başkanlığına seçildi. 2009'da milletvekili seçilmesinin ardından yeni oluşturulan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) partisinin parlamento grup başkanlığı görevine getirilen Çipras, Sinaspismos Partisinin 2013’te dağılmasının ardından da SYRIZA genel başkanlığını üstlendi. Yunanistan’da, 2012’de yapılan genel seçimlerde, Çipras’ın liderliğini yaptığı SYRIZA, 2009’da yüzde 4,6 olan oy oranını yüzde 16,77’ye yükselterek ikinci parti oldu. Asıl mesleği inşat mühendisliği olan Çipras, evli ve iki çocuk babası.

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?