Yunanistan'daki özelleştirmeye Rusya ilgisi

Rusya, Yunanistan’daki 3 özelleştirme ihalesine birden girdi. İhaleye açılanlar arasında Yunanistan Demiryolları TRENOSE de bulunuyor

Yunanistan'daki özelleştirmeye Rusya ilgisi

Küresel finans krizinden kurtulmak için her geçen yeni çareler üretmeye çalışan Yunanistan yönetimi son olarak özelleştirmelere hız verdi. Özelleştirmelere en büyük ilgi ise Rusya'dan geldi. Rusya Demiryolları Şirketi, Yunanistan'da özelleştirilme ihalesi açılan Yunanistan Demiryolları TRENOSE, trafik malzemeleri idaresi şirketi ROSCO ve Selanik Limanı'nı satın almak istiyor.

Rusya Demiryolları Şirketi Başkanı Vladimir Yakunin Rusların TRENOSE, ROSCO ve Selanik Limanı'na yönelik ilgisini doğrularken "bu yüzden öngörülen süreç çerçevesinde ilgili ihalelere gerekli başvurular yapılmıştır" diye konuştu.

Yakunin Rus haber ajansı İnterfaks'a yaptığı açıklamada "Şimdi oradaki gelişmelerin hangi şartlar altında ve nasıl ilerlediğini göreceğiz. Anladığım kadarı ile Yunanistan bu konuyu yıl sonuna kadar tamamlamak istiyordu" dedi.

Söz konusu kamu şirketlerinin özelleştirme sürecinin şartları doğrultusunda başvuruların en geç Eylül ayı sonuna kadar yapılmış olması gerekiyor.

Rus haber ajansı ayrıca "Selanik Limanı Yunanistan'ın iki büyük limanından birisi. 2012 yılında 4,4 milyon ton mal bu limandan geçti ve 5,13 milyon euro temiz kâr edildi.

TRENOSE ise yıllık 4,5 milyon ton yük ve 15 milyon yolcu taşıyor. 2012 yılında 140,7 milyon Euro cironuzdan şirketin kârı 1,3 milyon Euro'ydu" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Azinlikca.net

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39