banner39

Yunanistan'daki sığınmacı kampında gerginlik

Yunanistan'da mülteci kamplarında yaşayan mülteciler arasında çıkan olaylarda 27 kişi gözaltına alındı

Avrupa 15.04.2016, 10:22 15.04.2016, 10:22
Yunanistan'daki sığınmacı kampında gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da İdomeni ve Pire Limanı'nda mültecilerle güvenlik güçleri arasında olaylar bitmek bilmiyor. İdomeni'de sık sık sınırı geçmek isteyen mülteciler ile polisler arasında çatışmalar yaşanırken, Pire'de de da hergün kavgalar yaşanıyor.

Dün akşam yemek almak için sırada bekleyen Afgan uyruklu göçmenler arasında kavga çıktı. Olaylarda, yaralanan kişi hastaneye kaldırılırken saldırgan kişi ise sahil polisi tarafından gözaltına alındı.

Yanya şehrine yakın bir otobanda mülteciler oturma eylemi yaptı. Polis müdahale etti ve gergin anlar yaşandı. Mülteciler ve bazı yardım kuruluşlarından gönüllülerden 27 kişi göz altına alındı. Bu olayı duyan diğer gönüllüler ise belediye binasını bastı ve belediye başkanının binadan çıkmasına izin vermedi. Gözaltına alınanlar serbest bırakılınca belediye başkanı da serbest bırakıldı.

İDOMENİ'DE MÜLTECİ ÇOCUKLAR İÇİN OKUL

Farklı ülkelerden gönüllü insanların mülteci kampındaki çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla okul niyetiyle kurduğu büyük çadırın tabelasında “Idomeni cultural center” yazıyor.

İdomeni’deki okulun öğretmenleri arasında matematik ve fizik mezunu öğretmen mülteciler de yer alıyor.

Sabah 09.00’da kahvaltı ile başlayan eğitim süreci daha sonra matematik, Kürtçe ve Arapça dili dersleriyle devam ederken, yetişkin mültecilere de ders veriliyor.

Gönüllülerin ise mülteci çocuklara yeni yaşamlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce ve Almanca gibi dilleri öğretmeye çalıştıkları kaydediliyor.

PAPA YARIN MİDİLLİ'DE

Yarın, Yunanistan'ın Midilli Adasına gelmesi beklenen Papa Francesco'nun programı açıklandı.

Papa'nın yerel saat 10.15'te Midilli'ye ulaşacağı bildirildi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Atina Başpiskoposu İeronimos ve Başbakan Aleksis Çipras, Papa Francesco'yu havaalanında karşılayacak. Hep beraber aynı araçla Midilli'nin Moria kampına gidip orada mültecileri ziyaret edecekler, daha sonra limanı ziyaret edip hayatını kaybeden mülteciler için denize çiçek atacaklar. Saat 15.00 gibi Papa'nın adadan ayrılması bekleniyor, Papa, adadadan ayrılmadan önce Bartholomeos, İeronimos ve Çipras ile 10'ar dakikalık özel görüşmeler yapacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?