banner39

Yunanistan'dan Almanya'ya sığınmacı tepkisi

Yunan Bakan Vekili Almanya'nın 'sığınmacıları Yunanistan'a geri gönderebiliriz' açıklamasına tepki gösterdi.

Avrupa 06.09.2016, 14:34 06.09.2016, 14:34
Yunanistan'dan Almanya'ya sığınmacı tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Göç Politikaları Bakan Vekili Yannis Muzalas, Almanya'nın 'sığınmacıları Yunanistan'a geri gönderebiliriz' açıklamasına ilişkin, "Bu tür açıklamalar Almanya'da seçimler öncesi iç siyaset malzemesidir." dedi.

Bir radyo programına katılan Muzalas, Alman İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere'in Avrupa'nın Yunanistan'a sığınmacı konusunda çok yardım ettiğini ve Dublin sözleşmesi çerçevesinde Atina'nın sığınmacıları geri kabul etmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Muzalas, Avrupa'nın Yunanistan'a borçlu olduğunu vurgulayarak, açıklamaların "yersiz ve zamansız" olduğunu ifade etti. Ülkede halihazırda 60 bin sığınmacının bulunduğunu belirten Muzalas, "Yunanistan'dan Avrupa'ya 30 bin sığınmacının yeniden yerleştirileceğinin sözü verilmiş ve oylanmış, ama sadece 3 bin 500 sığınmacı için bu söz yerine getirilmişken bunları konuşamazsınız." ifadelerini kullandı.

Muzalas, Dublin sözleşmesine değinerek , "Yılda 5-10 bin göçmen geldiği zaman uygulanabilir. Bu şu an uygulanmıyor, çünkü adil değil. Sayı 850 bin olduğu zaman, bunun hiç mantığı yok." şeklinde konuştu. Yunan hükümetinden dün yapılan yazılı bir açıklamada ise, Yunanistan'ın sığınmacı krizine ilişkin sorumluluklarını yerine getirdiğini, Avrupalı liderlerin de bu yükün kendi paylarına düşen kısmını omuzlamaları gerektiği bildirilmişti.

Geçen yıldan bu yana, sadece Yunanistan üzerinden 1 milyonu aşkın göçmen ve sığınmacı daha iyi bir hayat umuduyla Avrupa'ya geçiş yaptı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?