banner15

Yunanistan'dan ilginç özelleştirme

Yunanistan meclisi, ülkenin kurtarma paketinin yeni diliminin serbest bırakılması için kreditörler tarafından talep edilen reform paketini onayladı

Yunanistan'dan ilginç özelleştirme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da birçok evlet kurumunun özelleştirilmesini içeren torba yasa tasarısı, hükümet ortakları SYRIZA ve ANEL'in (Bağımsız Yunanlar) oylarıyla meclisten geçti. Hükümetin 152 evet oyuna karşılık muhalefet partilerinden 141 milletvekili reformlara hayır oyu verdi.

Yasa tasarısının en önemli maddelerini ise aralarında Kamu Enerji Kurumu (DEH) ile Atina Su İdaresi (EYDAP) ve Selanik Su İdaresi'nin (EYATH) de dahil olduğu birçok devlet kurumunun yeni kurulacak çatı özelleştirme idaresine dahil edilmesi oluşturuyor.

SYRIZA, iki yıl önce Yeni Demokrasi liderliğindeki koalisyon EYATH'yi özelleştirmek istediğinde başlatılan kampanyaya öncülük etmiş, hatta özelleştirmenin durdurulması için Selanik'te gayriresmi bir referandum düzenlemişti.

"BİR DAHAKİNE AKROPOLİS'İ SATARSINIZ"

Sputnik'te yer alan habere göre, oylama öncesi ise yüzlerce işçi parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı’nda toplandı. Özelleştirme kararına tepki gösteren işçiler “Bir dahaki sefere Akropolis’i satarsınız” sloganları attı.

Sintagma'daki protestoya eski Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu da destek verdi. Konstantopulu, Eylül 2015'te yapılan erken genel seçimler öncesinde SYRIZA'yla yollarını ayırmıştı. (

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35