Yunanistan'dan Türkiye'ye mülteci parası: 25,1 milyon avro

Yunanistan, mülteciler için Türkiye’ye 25,1 milyon euro para yardımında bulunacak.

Yunanistan'dan Türkiye'ye mülteci parası: 25,1 milyon avro

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye vereceği 3 milyar euro’luk mültecilere yönelik insani yardım paketi çerçevesinde Yunanistan’a düşen payın 25,1 milyon euro olduğu açıklandı.

Avrupa’ya yönelik mülteci akınlarının durdurulması amacıyla Türkiye’ye yapılacak 3 milyar euro’luk yardım paketine AB üyesi ülkeleri Çarşamba günü yeşil ışık yaktı. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada “Bu yardım, eğitim, sağlık hizmetleri ve gıda yardımı için doğrudan mültecilere sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

3 milyar euro’nun 1 milyarlık bölümü doğrudan AB bütçesinden Türkiye’ye verilecek. 2 milyar euro’sunu ise AB üyesi ülkeler karşılayacak. 427,5 milyon euro ile Almanya, 327,6 milyon euro ile İngiltere ve 309,2 milyon euro ile Fransa yardım paketine en büyük katkıda bulunan ülkeler arasında yer alıyor.

Başbakan Aleksis Çipras dün Londra’da Alman Şansölye Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile biraraya geldi.

Merkel ile yapılan görüşmede hem Yunanistan’ın ekonomik programı hem de mülteci krizi ele alındı. İlk (ekonomik) değerlendirme sürecinin bir an evvel tamamlanmasının önemine dikkat çekildi. Şubat ayının mülteci krizindeki tüm tarafların (AB ve Türkiye) üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri için kritik bir ay olduğu vurgulandı. Çipras, yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın mülteci sorununa Avrupa değerleri ile yaklaştığını ifade etti. Yunanistan’ın, yaşadığı ekonomik krize rağmen 2016’da Suriyeli mülteciler için 300 bin euro ayırmaya hazır olduğunu belirtti.

Toplantıda ise Çipras, Yunanistan’daki mültecilerin diğer AB ülkelerine sevk edilmesi üzerinde durdu. “Uzun vadeli bir stratejik yaklaşıma ihtiyacıız var” diye konuştu. Çipras Suriye’deki krizin bitirilmesi ve birlikte yaşam imkanlarının sağlanmasının da Suriyeli mültecilerin geri dönmesi için önemli olduğunu kaydetti.

Ayrıca yapılan altılı toplantıda AB-Türkiye Eylem Planı uygulaması da görüşüldü. Altılı toplantıya, Başbakan Aleksis Çipras, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avusturya Şansölyesi Wener Feiman, Hollanda Başbakanı Mark Route katıldı. Toplantıda Türkiye’ye göçmenlerin iadesi anlaşması ve mültecilerin Türkiye’den direkt olarak AB ülkelerine sevk edilmesi planı masaya yatırıldı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39