Yunanistan'ın Avrodan çıkması Almanya'ya büyük zarar

Alman Merkez Bankası Başkanı Weidmann, Yunanistan'ın Avro Grubundan çıkması halinde, federal hükümete Merkez Bankasından gelir sağlanamayacağını bildirdi.

Yunanistan'ın Avrodan çıkması Almanya'ya büyük zarar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Merkez Bankası, Avro krizine karşı 14,4 milyar Avroluk bir teminat hazırlasa da, Yunanistan'ın Avro Grubundan çıkması halinde bu miktarın, meydana gelecek olası zararı kapatmayacağı bildirildi. Ayrıca Alman Merkez Bankasının, Avrupa Merkez Bankasında bulunan 20 milyar Avroluk Yunan devlet tahvillerinin eksikliği nedeniyle de skıntıya gireceği belirtildi.

'Handelsblatt' gazetesinin bildirdiğine göre, Yunanistan'ın Avrodan çıkmasının daha başka riskleri de bulunuyor. Gazetenin haberinde Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası iç hesap sisteminde yaklaşık 110 milyar Avro borcunun bulunduğu kaydedildi. Bu miktarın bir kısmının Yunanistan'ın Avrodan çıkması halinde, Avrupa Merkez Bankası EZB tarafından Avro Grubuna yüklenmesi bekleniyor. Ayrıca Yunan Merkez Bankasının harcadığı 50 milyar Avroluk bir açık daha bulunuyor.

Bu borçların EZB'yi gelecekte olumsuz öz sermayeye sürükleyebileceği, bu noksanı gidermek için elde ettiği karı, ulusal merkez bankalarına dağıtmak yerine, yıllarca bilanço temizliği için kullanmak zorunda kalacağı tahmin ediliyor. EZB'nin Alman Merkez Bankasına da uzun bir süre kar payı verememesi durumunda, Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin yeni bütçede hesaba kattığı, her yıl 2,5 milyar Avroluk kar payı da Alman devlet kasasına girmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39