banner39

Yunanistan'la serbest dolaşım dursun

Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsveç'in de yer aldığı 7 AB devleti, yasa dışı göç nedeniyle Yunanistan ile AB arasında, acil sınır kontrolleri getirilerek serbest dolaşım kurallarının askıya alınmasını talep etti.

Avrupa 08.03.2012, 16:10 10.03.2012, 07:34
Yunanistan'la serbest dolaşım dursun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nde bir grup üye devlet, Yunanistan ve Türkiye üzerinden AB’ye yönelik yasa dışı göçmen akımı kontrolün altına alınıncaya dek, serbest dolaşım kurallarının askıya alınarak, Yunanistan ile AB arasındaki sınırlarında acil sınır kontrollerinin getirilmesini istedi.

İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsveç’in de yer aldığı 7 AB devleti aralarında mutabık kaldıkları bir raporda Yunanistan’ı, Schengen bölgesinin serbest dolaşım sınırını da oluşturan, Türkiye ile sınırı kontrol altına alarak “sorumluluklarını yerine getirmeye” çağırdı.

Geçen yıl 55 bin kaçak göçmenin bu sınırdan Avrupa'ya geçtiğini belirten Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırın adeta sahipsiz olduğunu söyledi. Mikl-Leitner, Viyana'da Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ile birlikte katıldığı basın toplantısında, Yunanistan sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde Şengen bölgesindeki seyahat serbestisinin kısıtlanıp Yunanistan'ın AB ülkelerine açılan sınırlarında yeniden kontrollere başlanmasının gerekebileceğini ifade etti.

Almanya İçişleri Bakanı Friedrich, Yunanistan'ın Türkiye sınırını tel örgüyle kapatma planıyla ilgili olarak, "araya çit çekilmesinin doğru çözüm olup olmadığını takdir edecek durumda değilim, ama sınır güvenliğini arttırıcı her türlü önlemin memnuniyetle karşılanması gerektiği fikrindeyim", dedi. AB Komisyonu kaçak göç probleminin çözümüne katkısı olmayacağı gerekçesiyle Yunanistan'ın Türkiye sınırını tahkim etmesine karşı çıkmıştı.

Deutche Welle'nin haberine göre, sınır yıllardır artan bir şekilde Avrupa'yı rahatsız ediyor. Meriç nehri boyunca uzanan Türk – Yunan sınırı Şengen bölgesinin en zayıf noktalarından birini oluşturuyor. Edirne'nin güneyindeki 12 km'lik sınır şeridi Afgan, Pakistanlı ve Kuzey Afrika'dan kaçan göçmenlerce Avrupa'ya giriş kapısı olarak kullanılıyor. Avrupa Sınır Güvenlik Ajansı Frontex, AB ülkelerinin idari yardımları ve milyonlarca euroluk Mali desteğe rağmen Yunanistan, kaçak göçle baş edemiyor. Yakalanan kaçaklar insanlık dışı şartlar altında alıkonduğu için Almanya hükümeti önümüzdeki yılın ocak ayına kadar ülkede yakalanan kaçak göçmenleri Yunanistan'a iade etmeme kararı almıştı.

Siyasi irade zaafı

Almanya ve Avusturya, Yunanistan'ın sınır güvenliğiyle ilgili sorumluluklarına sahip çıkmaması yüzünden sabrı taşan yedi ülkeyi bir araya getirdi. Bu ülkeler AB'nin dış sınırlarında yer almamasına rağmen yasa dışı göçmenlerin %75'ini barındırıyor. Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsveç'in de dahil olduğu bu grup, Danimarka'nın dönem başkanlığı sırasında AB Konseyi'ne bir talepler kataloğu sunacak.

Kaçak göç mağduru AB ülkeleri Şengen yükümlülüklerinin altı ayda bir uzmanlar komisyonu tarafından denetlenmesini ve büyük ihmallere rastlandığı takdirde Yunanistan sınırlarında kontrollerin yeniden başlatılmasını talep ediyor. Avusturya İçişleri Bakanı Mikl-Leitner, Atina yönetiminin siyasi irade göstermediğini, resmi iltica dairesinin 300 öngörülmüşken, altı memurla çalıştığını ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen ülkelerin cezalandırılmayı göze almaları gerektiğini söyledi.

İş ciddiye bindiği takdirde sınır bariyerlerini yeniden devreye sokma yetkisinin kimde olacağı ise tartışma konusu. AB Komisyonu son sözü söyleme yetkisinde ısrar ederken Almanya İçişleri Bakanı Friedrich inisiyatifi başkalarına bırakmak niyetinde olmadıklarını belirtti.

AB'nin ortak iltica politikası yok

Yediler Grubu'nun sınır güvenliğiyle ilgili ısrarları, mülteci adayı sayısının artacağı endişesinden kaynaklanıyor. Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Viyana'daki basın toplantısında 'mülteci sayısında henüz patlama olmadığını', söyledi. 2010 yılında 41 bin, 2011'de ise 49 bin yabancı Almanya'dan iltica hakkı talebinde bulunmuştu.

Friedrich, AB Komisyonu'nun baskılarına boyun eğip Almanya'nın iltica hukukunu değiştirmek gibi bir düşünceleri olup olmadığına değinmedi. Almanya İçişleri Bakanı endişelerini, "Birlik Komisyonu'nun mülteci adaylarına yapılan maddi yardımın arttırılması ve mültecilere altı aylık bekleme süresinin ardından çalışma izni verilmesi şeklindeki planları mülteci sayısının artmasına neden oluyor", şeklinde dile getirdi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?