Yunanlar, Türkiye ile ilişkilerden endişeli

Yunanların yaklaşık üçte ikisi Türkiye ile Yunanistan arasında son zamanlarda Doğu Akdeniz nedeniyle başlayan gerilimden endişeli. Üçte ikisi ise Yunan-Mısır ilişkilerine olumlu bakıyor

Yunanlar, Türkiye ile ilişkilerden endişeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapa Research kamuoyu araştırma şirketi To Vima gazetesi için yaptırdığı anketle Yunanların, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere nasıl baktıklarını ortaya çıkardı.

Azinlikca.net'in haberine göre anket çerçevesinde vatandaşlara yöneltilen ilk soru, "Son dönemde Yunanistan - Türkiye ilişkilerinde, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) nedeniyle gerginlik yaşandığı görülüyor. Bu gelişme sizi ne kadar endişelendiriyor?" şeklinde oldu.

Bu soruya cevap verenlerin yüzde 61,2’si "Çok çok endişelendiriyor" cevabını verirken, yüzde 37,5’i ise "az ve hiç endişelendirmiyor" cevabını verdi.

"Türkiye’nin şu ana kadar yaptığı hamlelere hükümetin gösterdiği tepkileri bir bütün olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki bir başka soruya ise, Yunanların yüzde 48,2’si "hükümetin verdiği tepikleri olumlu ve galiba olumlu buluyorum" cevabını verdi.

Katılımcıların yüzde 41,7’si ise "Galiba Olumsuz ve Olumsuz buluyorum" cevabını verdi.

YUNANİSTAN - KIBRIS- MISIR İTTİFAKINA DESTEK

Son olarak “Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır arasında Kahire’de yapılan zirve toplantısı bölgedeki Yunan çıkarlarına hizmet ediyor mu?” şeklinde bir soru soruldu.

Bu soruya ise ankete katılanların yüzde 76,6'sı "evet ve galiba evet Yunan çıkarlarına hizmet ediyor" cevabını verdi. Katılımcıların sadece yüzde 14,4’ü “galiba hayır ve hayır” cevabını verdi.


Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 15:43
banner53
YORUM EKLE

banner39