Yunanların krizden kurtulma süresi açıklandı!

Yunan Başbakan Samaras halka umut dağıtmayı sürdürüyor. Samaras'a göre ülkesi 6 yıl içinde krizden kurtulacak...

Yunanların krizden kurtulma süresi açıklandı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülke ekonomisinin 6 yıl içinde yeniden kriz öncesi duruma dönüşeceğini tahmin ediyor. Muhafazakar Başbakan, henüz zorluklardan kurtulamadıklarını ve çözmeleri gereken problemler bulunduğunu, ancak uzmanların çoğunluğuna göre bir neslin ya da onlarca yılın geçmesine gerek kalmadan 6 yıl içinde ekonominin yeniden düzeleceğini söyledi.

Yunan ekonomisi 2008'den beri durgunluk devam ediyor ve devletin iflastan kurtulması için Avro Kurtarma Fonu ile IMF'den milyarlarca Avro kredi almak zorunda kaldı. AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF, verdikleri krediler karşısında Yunanistan'ı yoğun tasarruf tedbirleri almaya mecbur ettiler. Devlet bütçesinde yapılan sert tasarruf tedbirleri toplum içerisinde büyük bir hoşnutsuzluğa neden oldu.

YENİ BİR GREV DALGASI GELİYOR

Bu hafta Yunanistan'da yine memurlar tarafından uyarı grevleri başlatıldı. Dün binlerce öğretmen sokaklara dökülerek hükümeti protesto etti. Grevlerin tüm kamu çalışanları tarafından da yapılacağı bildirildi. Öğretmenlerden sonra, devlet hastahanelerinde çalışan doktorlara da Cuma gününe kadar işlerini bırakmaları çağrısı yapıldı.

Samaras hükümeti alacaklılara, Eylül ayı sonuna kadar 12 bin 500 kamu çalışanının yedeğe alınması için söz verdi. Bu kamu çalışanları için gelecek yıl başka bölümlerde iş bulunmazsa işlerine son verilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39