banner39

Zagreb'in yeni belediye başkanı belli oldu

Yapabiliriz İttifakı adayı Tomislav Tomasevic Zagreb'in yeni belediye başkanı oldu. Tomasevic oyların yüzde 65'ini aldı.

Avrupa 31.05.2021, 02:56
Zagreb'in yeni belediye başkanı belli oldu

Avrupa Birliği (AB) üyesi Hırvatistan'daki yerel seçimde yapılan ikinci turda başkent Zagreb'in yeni belediye başkanı Yapabiliriz İttifakından Tomislav Tomasevic oldu.

Hırvatistan Merkez Seçim Kurulu (DIP), Zagreb'de oyların tamamının sayıldığını ve Tomasevic'in oyların yüzde 65'ini alarak başkentin yeni belediye başkanı olduğunu bildirdi.

İkinci kez aday olduğu seçimden zaferle ayrılan Tomasevic, kendisine oy veren herkese teşekkür ederek Zagreb'in geleceği için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) Başkanı ve Başbakan Andrej Plenkovic de partisinin yerel seçimlerden zaferle ayrıldığına işaret ederek "20 kantondan 15'ini kazandık. Bu bugüne kadar kazandığımız en büyük zafer." dedi.

Bu arada Split, Rijeka ve Osijek gibi büyükşehirlerin bulunduğu 432 kentte yapılan ikinci turda yerel yöneticiler belirlendi.

Hırvatistan'daki yerel seçimlerin ilk turu 16 Mayıs'ta yapılmış ve gerekli çoğunluğun sağlanamadığı kentlerde ikinci tura gidilmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?