banner39

Zelenskiy: Rusya Ukrayna topraklarında asla bir "dost" bulamayacak

Rus ordusunun Kiev’e girme ihtimalini değerlendiren Zelenskiy, "Eğer halı bombardımanı yaparak bu bölgenin tüm tarihi hafızasını, Kiev Knezliği ve Avrupa tarihini silmek istiyorlarsa Kiev’e girecekler" dedi.

Avrupa 12.03.2022, 20:52
Zelenskiy: Rusya Ukrayna topraklarında asla bir "dost" bulamayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, düzenlediği basın toplantısında Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Rus ordusunun Kiev’e girme ihtimalini değerlendiren Zelenskiy, "Şu anda Rusya mobilize ettiği binlerce askeri ve tankıyla gelirse Kiev’e girecekler. Biz bunu anlıyoruz. Eğer halı bombardımanı yaparak bu bölgenin tüm tarihi hafızasını, Kiev Knezliği ve Avrupa tarihini silmek istiyorlarsa Kiev’e girecekler." diye konuştu.

"Rusya Ukrayna topraklarında asla bir dost bulamayacak"

Zelenskiy, Rusya’nın bu durumda Ukrayna topraklarında asla bir “dost” bulamayacağına işaret ederek, “Amaç buysa buyursunlar gelsinler. Ancak bu durumda düşmanın bu topraklarda kendi başına, bizsiz yaşaması gerekecek, aramızda kesinlikle arkadaş bulamayacaklar.” dedi.

Rus ordusuna önemli zararlar verdiklerinin altını çizen Zelenskiy, “Rusya Ukrayna'da eşi görülmemiş kayıplar yaşadı. Bu, Rus ordusuna on yıllardır vurulan en büyük darbedir. Savaşın başlamasından bu yana düşmanın 31 tabur-taktik grubu etkisiz bırakıldı. Düşman, Kiev'e ancak hepimizi yok etmesi halinde girebilir.” ifadelerini kullandı.

"Belediye başkanını derhal bırakın"

Zelenskiy, Moskova yönetimine, "Ukrayna, Melitopol belediye başkanının derhal serbest bırakılmasını ve ülkedeki şehirlerin tüm yöneticileri için garanti verilmesini istiyor. Eğer DEAŞ'lı teröristlere benzeyecekseniz sizinle herhangi bir konuda konuşmanın anlamı ne?" diye seslendi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?