Zengin Yunanlar ülkeyi terkediyor

Ekonomik kriz nedeniyle zengin Yunanların ülkeyi terketmeye başladıkları, Atina'daki paşaport başvurularının rekor düzeyde arttığı bildirildi.

Avrupa 10.07.2015, 10:56 10.07.2015, 10:56
Zengin Yunanlar ülkeyi terkediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'daki mali kriz nedeniyle ülkeyi terketmek için pasaport başvurusu yapanların sayısının çok büyük oranda arttığı bildirildi. 'Kathimerini' isimli gazetede yapılan değerlendirmede, Yunanistan'ın Avro Grubundan çıkma tehlikesinden dolayı birçoklarının dış ülkelere göç etmek istediği kaydedildi.

Gazetenin konuyla ilgili haberinde, Atina'da son olarak bir günde 1580 kişinin, pasaport için polise müracaat ettiği belirtildi. Bu verilere göre, geçen yıl aynı gün başvuranların iki katı kadar vatandaş pasaport almak istedi. Pasaport başvurularının Başbakan Alexis Çipras'ın tasarruf ve reform tedbirlerini halk oylamasına sunacağını bildirmesinden sonra artmaya başladığı bildirildi.

İnternetteki 'Greek Reporter' isimli blogda da Atina'nın kuzeyindeki ve güneyindeki varlıklı birçok ailenin, 2 hafta önce sermaye trafiği kontrollerinin başlatılması nedeniyle, ülkeyi terketmek için hazırlık yaptıkları kaydedildi. Pasaport müracaatlarının daha çok, AB ülkelerinde kimlikle dolaşmaları mümkün olmayan çocuklar için yapıldığı bildirildi.

İnternet bloğundaki haberde, bir polis memurunun sözlerine yer verilerek, pasaport almak için bekleyenlerden oluşan kuyrukların şimdiye kadar görülmemiş uzunlukta olduğu ve özellikle zengin ailelerin ülkeyi terketmek istedikleri belirtildi.

Yunanistan'da işsizlik oranı yüzde 50'lere ulaştığından, çok sayıda Yunan vatandaşın yurtdışına göçü yeni değil. Ocak'ta yapılan genel seçimlerden önce, Yunan İşverenler Birliği 'Endeavour' tarafından yapılan bir araştırmada, krizin başlamasından bu yana 200 binden fazla kişinin ülkeyi terkettiği belirlenmişti. Bunlardan çoğu İngiltere ya da Almanya'ya gitti. 'Doktorlar Gazetesi'nin Atina Doktorlar Odası'nı kaynak gösterdiği habere göre, 2009 ile 2014 yılları arasında 7 bin doktor ülkeyi terketti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?