Zika Avustralya'ya ulaştı

Karayipler’den Avustralya’ya dönen iki kişide virüs tespit edildi

Zika Avustralya'ya ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Karayipler seyahatinden Avustralya’ya dönen iki kişide Zika virüsü tespit edildi.

Yeni Güney Galler Eyaleti (NSW) Bulaşıcı Hastalıklar Sağlık Müdürü Dr. Vicky Sheppeard, yaptığı açıklamada, Karayipler’den Sydney’e dönen biri kadın, iki Avustralyalı'da Zika virüsüne rastlandığını belirtti.

Paniğe gerek olmadığını vurgulayan Sheppeard, "NSW’de enfeksiyonu yayacak bir araç olmadığını biliyoruz" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sivrisinek ısırmasıyla bulaşan Zika virüsüne karşı acil uluslararası tedbir alınması çağrısında bulunmuştu.

DSÖ, acil tedbir alınmaması durumunda Kuzey ve Güney Amerika’da 3-4 milyon kişinin virüse yakalanabileceği uyarısını yapmıştı. Zika virüsüne yakalanan hamile kadınlarda virüs bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor ve doğum sonrasında bebeklerin kafası normalden daha küçük kalabiliyor.

İRLANDA'YA DA SIÇRADI

İrlanda Cumhuriyeti Sağlık ve Güvenlik İdaresince (HSE), ülkede 2 kişide Zika virüsüne rastlandığı bildirildi.

HSE'den yapılan açıklamaya göre, Zika virüsü ülkede ilk defa tespit edildi. Virüs tespit edilen 1'i kadın 2 kişi gözlem altına alındı. Söz konusu kişilerin Zika virüsünün görüldüğü ülkelere seyahat ettiği belirlendi.

Açıklamada, Zika virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat eden ve ülkeye dönüşlerinden itibaren iki hafta içinde rahatsızlanan kişilerin, test yaptırmaları için sağlık yetkilileriyle iletişime geçmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ), 23 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiği açıklanmıştı. Virüsün Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika'da görüldüğü bildirilmişti.

İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da sivrisinekler yoluyla yayıldı. 

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. 

Zika virüsüne yakalanan hamile kadınlarda virüs bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor ve doğum sonrasında bebeklerin kafası normalden daha küçük kalabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:10
banner53
YORUM EKLE

banner39