Zika virüsü Avrupa'ya yayılabilir

DSÖ Başkan Yardımcısı Kieny, sivrisinek sezonunun başlamasıyla Avrupa'da Zika virüsünde belirgin bir artış olabileceğini kaydetti

Avrupa 25.04.2016, 14:48 25.04.2016, 14:48
Zika virüsü Avrupa'ya yayılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkan Yardımcısı Marie-Paule Kieny, Zika virüsünün gelecek aylarda yayılabileceğini bildirdi.

Fransa'da yapılan, 43 ülkeden 600 uzmanın katıldığı Zika Zirvesi'nde konuşan Kieny, hastalığın gelecek aylarda kayda değer bir yayılma potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Hastalığın dünyada daha önce görülmediği alanlara da ulaşabileceğine işaret eden Kieny, virüsün sivrisinekten insana bulaştığı ve sonrasında cinsel temasla da bulaşma olasılığının bulunduğu göz önüne alındığında, Avrupa'da sivrisinek sezonunun başlamasıyla Zika virüsü vakalarında belirgin bir artış olabileceğini kaydetti.

Kieny, aşı bulunması için resmi klinik çalışmalarına yıl sonuna kadar başlanacağını da dile getirdi.

Paris'te bugün başlayan ve iki gün sürecek zirvede, Latin Amerika'da patlak veren ve dünyanın geri kalanı için de tehlike oluşturduğu düşünülen virüsle ilgili çalışmalar masaya yatırılıyor.

Son dönemde yapılan araştırmalar, DSÖ'nün "kamu sağlığı acil durumu" ilan ettiği hastalığa neden olan virüs hakkında çok az şeyin bilindiğini ortaya koydu.

Virüsün insan vücudunda ne kadar süre yaşayabildiği, hastalarla cinsel temasın riski, hastalığın neden olabileceği diğer hastalıklar ve hangi sivrisinek türlerinin virüs taşıyıcısı olduğu konuları da dahil pek çok konuda henüz araştırmalar tamamlanabilmiş değil.

ABD'li uzmanlar bu ayın başlarında yaptıkları açıklamada, virüsün mikrosefali olarak adlandırılan küçük kafalılık ile bağlantısı olduğunun net olarak saptandığını bildirmişler ve virüsün daha önce düşünüldüğünden daha tehlikeli olduğunu açıklamışlardı.

İlk kez 1947 yılında Uganda'da görülen virüs, 2015 yılında Brezilya'da salgın olarak ortaya çıkmıştı. Virüse bağlı vakalara, bugüne kadar çoğunluğu Amerika kıtasında bulunan 42 ülkede rastlandı. Virüsün sekiz ülkede de büyük ihtimalle cinsel temas yoluyla, kişiden kişiye bulaştığı tespit edilmişti.

Henüz hastalığa karşı herhangi bir tedavi ve aşı bulunamazken, en iyi korunma şeklinin sivrisinek ısırmalarından korunmak olduğu bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?