banner39

banner35

Zirve iptal, tansiyon yüksek: Altı Ukrayna askeri öldürüldü

Ukrayna'da tansiyon yeniden yükselmeye başladı. Dün gece de Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı milisler ile Ukrayna askerleri arasında çatışma çıktı, altı Ukrayna askeri öldürüldü

Avrupa 17.01.2015, 10:25 17.01.2015, 11:06
Zirve iptal, tansiyon yüksek: Altı Ukrayna askeri öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'da AB, Ukrayna ve Rusya arasında yapılması planlanan zirvenin iptali sonrası Ukrayna'da tansiyon giderek yükseliyor. Önceki gün bir otobüste 12 sivilin öldürülmesi sonrasında, dün gece de Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı milisler ile Ukrayna askerleri arasında çatışma çıktı, altı Ukrayna askeri öldürüldü.

Ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı sürdürülen operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi'nin basın sözcüsü Andrey Lisenko, son dönemde doğudaki ayrılıkçıların saldırılarının giderek arttığını belirterek, son 24 saatte çıkan çatışmalarda 6 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini, 18 askerin yaralandığını kaydetti.

Lisenko, son 24 saatte ayrılıkçıların 82 kez ateşkes ihlali yaptığını ifade etti. Ukrayna askerlerinin kontrolünde bulunan ve stratejik önem arz eden Donetsk Havaalanına ayrılıkçıların yoğun saldırılarının devam ettiğini hatırlatan Lisenko, Ukrayna askerlerinin de ayrılıkçıların bu saldırılarını püskürttüğünü ve havaalanını kontrol etmeye devam ettiğini belirtti.

Ukrayna'nın doğusunda 9 Aralık'ta taraflar arasında ateşkesi öngören "sessizlik" rejiminin uygulamaya konmasının ardından Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalar ve can kayıpları belirgin ölçüde azalmıştı. Doğudaki gerginliğin son günlerde yeniden artmasının ardından, bölgedeki çatışmalarla can kayıpları da arttı.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?