banner39

Zirveden Mali'ye daha fazla asker kararı çıktı

Alman-Fransız hükümetleri zirvesinde Mali'ye daha fazla asker gönderilmesi kararlaştırıldı, finans transfer vergisi konusuna da bir çözüm bulmak için çalışılıyor.

Avrupa 20.02.2014, 11:09 20.02.2014, 11:28
Zirveden Mali'ye daha fazla asker kararı çıktı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Paris'te Alman ve Fransız bakanlarının yaptığı zirve toplantısından sonra Alman Başbakan Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande, ortak bir basın açıklaması yaparak Mali'de hükümet askerlerini eğitmek için Alman-Fransız birliğinin bir kısmını göndermeye karar verdiklerini bildirdiler. AB görevi kapsamında Mali'ye gidecek birlikler Malili askerleri eğitecek ve danışmanlık görevi yapacak.

İki liderin de birliklerin miktarı konusunda bilgi vermediği açıklamada Merkel, kararın büyük bir sembolik anlam taşıdığını söyledi. Daha önce 250 askerin Mali'ye gönderileceği yönündeki haberler doğrulanmadı.

Alman-Fransız Birliğine bağlı askerlerin ilkbaharda Mali'ye hareket edecekleri ve bölgede çatışma içine girmeyecekleri bildirildi. Kararın geçerli olması için Alman Federal Parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Fransa Devlet Başkanı Hollande, Mali'ye asker göndermenin Almanya ve Fransa ile Avrupa ve Afrika arasındaki dostluğun sembolü olmaktan daha fazla bir anlam taşıdığını, bu görevle Mali'de güvenliğin tekrar sağlanacağını söyledi. Hollande kararın aynı zamanda Almanya ile Fransa'nın ne kadar sıkı bir işbirliği içinde olduğunu da gösterdiğini belirtti.

Merkel, Mali görevini insani bir görev olarak adlandırdı ve uzun süreli bir görev olacağını ifade etti. Almanya ve Fransa tarafından 25 yıl önce kurulan ortak tugayda toplam 5 bin asker bulunuyor. İlk olarak 1996'da Bosna'da görev alan birlik askerleri daha sonra Kosova ve Makedonya'ya da gönderildi. Mali'deki görev ortak birliğin ilk AB görevi olacak.

FİNANS İŞLEM VERGİSİNDE UZLAŞMA

Alman-Fransız Bakanlar Konseyinde AB'de finans işlem vergisi konusu da ele alındı. Bu konuda taraflar AB Parlamento seçimlerinin yapılacağı Mayıs ayı sonundan önce bir uzlaşmaya varmak istiyorlar.

Merkel, o zamana kadar bir adım bile atılmış olsa bunun insanlara önemli bir işaret teşkil edeceğini söyledi. Hollande ise finans işlem vergisinin gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?