banner39

Akademisyen krizi kapıda

Önümüzdeki 10 yıl içinde Avustralya üniversitelerindeki akademisyenlerin yerlerini alacak kimse yok

Avustralya 18.01.2011, 15:25 18.01.2011, 15:32
Akademisyen krizi kapıda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya’daki üniversiteler yeni bir krizle karşı karşıya. Önümüzdeki 10 yıl içinde Avustralya üniversitelerindeki akademisyenlerin yüzde 40’ı emekli olacaklar. Ancak yerlerini alacak kimse yok. 

Şu anda Avustralya üniversitelerinde tam gün çalışan akademisyenlerin yarısı 50 yaşın üzerinde. Maaşların az olması ve kısıtlı iş imkanları nedeniyle, başarılı öğrenciler akademik kariyer yapmayı pek tercih etmiyor. Dahası Melbourne Üniversitesi’nden Lynn Meek, “Üniversitelerin, emekli olan akademisyenlerin yerlerini doldurmak için bir planları yok.” diyor.

Uluslararası bir araştırmaya göre, gelişmiş ülkeler arasında, Avustralyalı akademisyenler “işlerinden en az memnun olan gurubu” oluşturuyor. Üniversitelerde araştırmalar yapan genç öğrenciler ile yapılan bir ankette, katılımcıların üçte biri alanlarıyla ilgili gerçekçi bir akademik iş imkanı bulabileceklerini zannetmediklerini belirtti. 

Sidney Üniversitesi’nde ders veren Ariadne Vromen ise üniversitede ders verebilmek için aşılması gereken sürecin çok zor olduğunu, pek çok öğrencinin de daha denemeden bıraktığını ifade etti. 

Üniversitede ders verebilecek seviyeye gelebilmek için 10 yıl tam gün akademik çalışma, ardından geçici sözleme ile bir iki gün iş ve en nihayetinde kadrolu bir pozisyon sahibi olma imkanı elde edilebiliyor. 

Şu anda Avustralya’daki üniversitelerdeki akademik iş imkanlarının yüzde 60’ını ifade eden 67 bin kişilik akademisyen pozisyonu geçici sözleşmelere dayanıyor. Bu da akademisyenler açısından belirsiz bir gelecek anlamına geldiği için eleştiriliyor. 

Uluslararası öğrencilerin Avustralya’ya gelişlerinde, göçmen bakanlığının uyguladığı vize kısıtlamalarının da etkisiyle, meydana gelen azalmalarla, öğrenci sıkıntısı çeken üniversitelerin önemli miktarda gelir kaybına uğramaları da bir diğer sıkıntıyı oluşturuyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?