banner15

Avustralya Göç Bakanı mültecileri cahillikle suçladı

Avustralya Göç Bakanı Dutton "Kendi dillerinde okuma yazma ve hesap bilmiyorlar ki İngilizce bilsinler" diyerek göçmenlerden şikayet etti

Avustralya Göç Bakanı mültecileri cahillikle suçladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya'da sınır güvenliği ve göç politikalarını 2016 seçimlerinin odak noktasına koyan Göç Bakanı Peter Dutton, ülkeye alınacak mülteciler için "okuma yazma ve hesap bilmeyen cahiller" dedi.

Avustralya'da her seçim döneminde iktidardaki Liberal Parti tarafından siyasi gündem haline getirilen mültecileri, bu kez de Federal Göç Bakanı Peter Dutton hedef aldı.

Avustralya Yayın Kurumundaki habere göre, Göç Bakanı Dutton, Avustralya'ya kabul edilecek 12 bin mültecinin, "okuma yazma ve hesap bilmeyen cahillerden" oluştuğunu ve bunların Avustralyalıların toplumsal yapısında istenmeyen değişimlere yol açacağını savundu.

Dutton, mülteciler için "Kendi dillerinde okuma yazma ve hesap bilmiyorlar ki İngilizcede bilsinler." ifadesini kullandı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Dutton'un açıklamalarına destek vererek Göç Bakanını başarılı bulduğunu söyledi.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ

Peter Dutton'un açıklamalarına ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Bill Shorten'dan sert tepki geldi. Shorten, "Dutton, bu sözleriyle sadece mültecilere değil bu ülkenin gerçekten büyük bir ülke olmasına katkıda bulunan göçmenlere hakaret etti." dedi.

Avustralya Yeşiller Partisi sözcüsü Senatör Sarah Hanson-Young da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Dutton'u "yabancı düşmanı olmakla" itham etti.

Avustralya'da 2015 yılında dönemin Başbakanı Tony Abbott, ülkesinin, her yıl aldığı 13 bin 750 mülteciye ilaveten 12 bin Suriyeli sığınmacıyı ülkeye kabul edeceğini duyurmuştu.

İşçi Partisi, 2 Temmuz'da yapılacak genel seçimleri kazanması halinde her yıl 27 bin mültecinin ülkeye kabul edileceğini belirtiyor. Yeşiller Partisi de ülkeye alınacak mülteci sayısını 50 bine çıkarmayı vadediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 13:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48