banner39

Avustralya Milli Görüş teşkilatından Çin'i protesto

Avustralya İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatları, Melbourne'deki Çin Başkonsolosluğu önünde toplandı. 

Avustralya 02.02.2019, 10:32
Avustralya Milli Görüş teşkilatından Çin'i protesto

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırdığı Doğu Türkistan'da insan hakları ihlalleri Melbourne'de protesto edildi.

Avustralya İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatları, Melbourne'deki Çin Başkonsolosluğu önünde toplandı. Burada yapılan konuşmalarda, "Doğu Türkistan'ın yalnız olmadığı" hatırlatılarak destek eylemlerinin süreceği ifade edildi.

Daha sonra İngilizce olarak okunan basın bildirisinde, Çin yönetiminin Uygurlara sistematik şekilde zulüm uyguladığı, eğitim kampları adı altındaki toplama kamplarında baskı yaptığı, inançlarını yaşamak isteyenleri hapse attığı belirtildi. Bildiride, uygulamaların insan hakları ihlali olduğu hatırlatılarak bu uygulamalar kınandı. 

Avustralya IGMG Başkanı Hasan Güreşen AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Doğu Türkistan'da uygulanan zulmü protesto etmek, bütün dünyaya duyurmak ve Çin konsolosluğunun ününde toplanarak bu zulmü durdurmak, bu zulümden bir an önce vazgeçilmesi için toplumumuzun sesini duyurmak, zulme maruz kalan, dinlerinden, dillerinden eğitimlerinden, hayatlarından olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmak, onlara destek olmak için buraya geldik." dedi.  

Yaklaşık 1 saat süren eylem, Çin baskısı altında hayatlarını kaybedenler için yapılan duanın ardından sona erdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?