banner15

Avustralya, Orta Amerika'dan mülteci alacak

Başbakan Malcolm Turnbull, Orta Amerika ülkelerinden mülteci kabul edeceklerini açıkladı

Avustralya, Orta Amerika'dan mülteci alacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, ülkesinin Orta Amerika ülkelerinden mülteci kabul edeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için ABD'nin New York kentinde bulunan Turnbull, BM Mülteciler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Guatemala, Honduras ve El Salvador gibi Orta Amerika ülkelerinden mültecilerin Avustralya’ya kabul edileceğini belirtti.

Turnbull, 2018-2019 yılları arasında kabul edilecek yıllık 18 bin 750 mülteci sayısında herhangi bir artış olmayacağını hatırlatarak söz konusu rakamın "sürdürülebilir ve muhafaza edilebilir"’ olduğunu söyledi. Turnbull, hükümet olarak ABD önderliğinde yürütülen Orta Amerikalı mültecilerin Kosta Rika’daki yeniden yerleşim merkezlerine yerleştirilmesi projesine de dahil olacaklarını belitti.

MUHALİFLER TEPKİLİ

Muhalefet partileri ise Turnbull'un açıklamalarını ‘‘aldatmaca’’ olarak niteledi.

Avustralya İşçi Partisi lideri Bill Shorten, Orta Amerika’dan göçmen alımı ile ilgili rakamların eski Başbakan Tony Abbott’tan kaldığını ifade etti. Shorten, ‘‘Malcolm Turnbull, New York’a Tony Abbott’un politikalarını tekrar açıklamak için gitti." diyerek hükümetin daha Manus ve Nauru’da gözaltında bulunan yaklaşık 2 bin kişiyle ilgili çözüm üretmediğini kaydetti.

Hükümet, Avustralya'ya teknelerle ulaşmayı başaran ancak yakalanarak Nauru ve Manus gözaltı merkezlerine gönderilen sığınmacıları ülkeye almayı reddediyor.

Cinsel taciz, saldırı, tecavüz, kötü hayat şatları ile sık sık dünya gündemine gelen Manus ve Nauru gözaltı merkezlerinin kapatılması için iki yıldır Avustralya’nın çeşitli kentlerinde gösteriler düzenleniyor. Gösterilere katılan çok sayıda kişi, merkezlerdeki hayat şartlarının ve yaşanan olayların ülkeye yakışmadığını, merkezlerde kalanların mülteci statüsüne alınarak yeni bir yaşam kurmalarına izin verilmesini talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 12:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35