banner39

Avustralya, yabancıların toprak almasını zorlaştırıyor

Avustralya, yabancıların ülkeden toprak satın alması konusuna sıkı denetlemeler getiren yeni bir yasayı yürürlüğe soktu

Avustralya 11.02.2015, 15:10 11.02.2015, 15:10
Avustralya, yabancıların toprak almasını zorlaştırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya hükümeti, yabancıların Avustralya'dan toprak satın almasını zorlaştıran yeni bir yasayı yürürlüğe soktu. Yasa ile birlikte, Avustralya'dan toprak satın alan yabancı yatırımcılara sıkı denetimler getiriliyor. 

Avustralya hükümeti, ülkede gıda güvenliği üzerindeki kontrolü kaybetmeye başladığı ve satın alınan toprakların yanlış kullanıldığı yönündeki endişeleri öne sürerek, yabancıların toprak alımlarına uygulanan denetimleri sıkılaştırdı. Belli bir miktarın üzerinde yapılacak toprak satışı için, Avustralya hükümetinin satışın gerçekleştirilmesine muvafakatname vermesi gerekecek. 

Ülkede yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte, 15 milyon Avustralya dolarından (11,67 milyon Amerikan doları) daha yüksek bir miktarda yapılacak toprak satışı için Avustralya hükümetinin, toprağı satın alacak yabancı yatırımcıya muvakafatname vermesi gerekecek. Avustralya hükümet, bu muvafakatname uygulamasını daha önce 240 milyon Avustralya dolarının üzerindeki bir değerde yapılan toprak satışı için şart koşuyordu. 

Avustralya Başbakanı Tony Abbott yeni düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yabancı yatırımcı istemediğimiz anlamına gelmiyor. Biz yabancı yatırımcı istiyoruz ancak söz konusu yatırım doğru bir yatırım olmak zorunda. Doğru yatırım bizim hedeflerimize hizmet eder. Bunu tamamen şeffaf olması lazım." dedi. 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?