banner15

Avustralya'da erken seçim sinyali

Başbakan Turnbull, istediği yasaların Senatoda bir kez daha reddedilmesi durumunda erken seçime gideceğini açıkladı

Avustralya'da erken seçim sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, daha önce beş kez reddedilen Endüstriyel İlişkiler Yasası’nın bir kez daha Senatodan geçmemesi halinde 2 Temmuz'da erken seçime gideceğini duyurdu.

Başbakan Turnbull, başkent Canberra'da düzenlediği basın toplantısında, Parlamento ve Senatoyu, Endüstriyel İlişkiler Yasası’nı görüşmek üzere 18 Nisan'da toplantıya çağırdığını söyledi. Turnbull, halk arasında iş yerlerindeki çalışma şartlarını belirleyen yasa olarak bilinen kanunun bir kez daha kabul edilmemesi durumunda 2 Temmuz'da seçim yapılacağını belirtti.

Federal bütçeyi 3 Mayıs’ta açıklayacağını ifade eden Başbakan Turnbull, "Senato sorumlu davranmalı ve ekonomiyi geliştirme planlamamızın önünde durmak yerine ileriye taşımalı" dedi.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Başkanı Bill Shorten, Turnbull’u aldığı kararla kendi geleceğini, ülkenin geleceğinin önüne koyduğunu savunarak partisinin seçime gitmekten korkmadığını söyledi.

Başbakanın ekonomiyi iyi yönetemediği için "tam bir panik havasında" olduğunu ileri süren Shorten, "Turnbull’un oyunları yüzünden İşçi Partisi’nin dikkati dağılmayacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48