banner39

Avustralya'da genel seçimler yapılıyor

Avustralyalı seçmenler, 150 sandalyeli alt meclisin tamamı, 76 sandalyeli senatonun ise 40 sandalyesi için oy kullandı

Avustralya 07.09.2013, 11:24 07.09.2013, 11:29
Avustralya'da genel seçimler yapılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya'da 14 milyondan fazla seçmen genel seçimler için sandık başına gitti.

Gün boyu oy verme merkezlerine gelen Avustralyalı seçmenler, 150 sandalyeli alt meclisin tamamı, 76 sandalyeli senatonun ise 40 sandalyesi için oy kullanıldı.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, oyunu seçim bölgesi Brisbane'de, anamuhalefet lideri Tony Abbott ise Sydney'de verdi.

Yaklaşık 1.5 aydır yoğun bir seçim kampanyası sürdüren siyasi partiler ve parti gönüllüleri oy verme merkezlerinde de çalışmalarını sürdürdü. Oy verme merkezlerinde hem iktidardaki İşçi Partisinden hem de muhalefetteki Liberal Partiden çok sayıda Avustralyalı Türk de görev aldı.

İşçi Partisi gönüllüsü İbrahim Kumru, ''Toplum için hangi parti hayırlı ise o olsun, temennimiz o'' dedi. Liberal Parti için gönüllü broşür dağıtan Köksal Şahin ise İşçi Partisi ve Liberal Parti için birlikte çalıştıklarını söyleyerek, gönüllülerin birbirlerini desteklediklerine işaret etti.

Avustralya İşçi Patisinden Senatör David Feeney'in istifası ile boşalan göreve seçilerek bir ilki gerçekleştiren Türk asıllı Mehmet Tillem de yeniden seçilmek için çaba harcıyor.

Tillem, Avustralya'da seçimlerin demokratik ve rahat bir ortamda geçtiğini ifade ederek '' Avustralya için önemli bir gün'' dedi. Seçimlerdeki adaylığını değerlendiren Tillem, Türk toplumunun kendisini desteklediğini belirterek ''Türk toplumunun genel olarak desteği ve yardımı ile seçilmeme çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Sağ olsunlar bugün geldiler, sıcakta, soğukta, yağmurda el ilanı dağıtıyorlar, çok çok teşekkür ediyorum Türk toplumuna'' dedi. Seçimlerin İşçi Partisi için zor geçeceğini söyleyen Tillem, ''İki seçimi üst üste kazandık, belki istemiyoruz ama Liberaller seçimi kazanacak gibi bugün'' dedi.

Seçimleri kazanan parti Avustralya'nın 28. Başbakanını da çıkartmış olacak.

İktidar yarışının Başbakan Kevin Rudd'un başında bulunduğu İşçi Partisi ile Tony Abbott'un liderliğini yürüttüğü Liberal-Ulusal Parti koalisyonu arasında geçmesi beklenirken, son anketler, Liberal-Ulusal Parti koalisyonunun 6 yıllık İşçi Partisi iktidarına son vereceği yönündeydi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?