banner39

Avustralya'da madenciler için giyabi cenaze namazı

Avustralya'daki Türkler, bugün camilerde, kazada hayatını kaybedenler için cuma vaaz ve hutbelerinde dua etti. Cuma namazı sonrasında da gıyabi cenaze namazı kılındı

Avustralya 16.05.2014, 08:50 16.05.2014, 08:50
Avustralya'da madenciler için giyabi cenaze namazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya’nın çeşitli kentlerinde bulunan Türklere ait camilerde, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Soma’daki maden faciasının ardından Avustralya federal ve eyalet parlamentolarında taziye mesajları okutan Avustralya'daki Türkler, bugün de camilerde, kazada hayatını kaybedenler için cuma vaaz ve hutbelerinde dua etti. Cuma namazı sonrasında da gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosluğu İdari ve Sosyal İşler Ataşesi Kerim Birinci, Broadmeadows Camisi’ndeki vaazını Soma’da hayatını kaybeden madencilere ayırdı, cemaatle birlikte dua etti.

Broadmeadows Camisi imamı Erkan Ayçiçek de hutbede, cami cemaatinden, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine destek olmalarını istedi. Ayçiçek, "Oradan bir fakir aile çocuğu bulalım, her ay gücün neye yetiyorsa 50 dolar gönder, 20 dolar, 40 dolar gönder, 500’e gücün yetiyorsa 500 dolar gönder. Bu bir imtihandır. Allah hepimize bu imtihanı geçmeyi nasip etsin" dedi.

Anavatandan binlerce kilometre ötede, Soma'daki facianın acısını derinden hisseden Türkler, kazada hayatını kaybedenler için dua etti, yakınlarını kaybeden ailelerin acısını paylaştı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?