banner39

Avustralyalılar da İslam merkezine karşı

New York'tan sonra Avustralya'nın Queensland eyaletine yapılacak İslam Merkezi de ırkçı söylemlerin odağı oldu

Avustralya 20.09.2010, 14:48 20.09.2010, 18:12
Avustralyalılar da İslam merkezine karşı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süredir gündeme oturan İslam merkezi kurulması tartışmalarının bir benzeri bu kez Avustralya'da ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, kıtanın kuzeydoğusundaki Queensland eyaletinde planlanan İslam merkezi inşaatına karşı, İslam karşıtı ve ırkçı söylemlerin kullanıldığı bir kampanya başlatıldı.

Bazı bölge sakinleri, ev fiyatlarının düşeceği, trafiğin artacağı ve güvenliğin olumsuz etkileneceği gibi gerekçeler ortaya atarken, özellikle İnternet üzerindeki tartışmalarda İslam düşmanı bir dil kullanıldığı gözlerden kaçmıyor.

Müslümanlar Avustralya nüfusunun yüzde 2'sinden azını oluştursa da, ülkenin en hızlı büyüyen azınlık grupları arasında.

Queensland eyaletinde de sayıları giderek artan Müslümanların yeni bir ibadethaneye ihtiyacı olduğunu belirten Müslüman cemaatin temsilcileri, Altın Kumsal'ın banliyölerinden Worongary'deki bir hektarlık bir alanı, içinde caminin de bulunacağı bir İslam Merkezi'ne dönüştürmek için başvurdu.

Ancak, belediyenin izin verdiği inşaat alanına konan İslam Merkezi tabelası üzerine ırkçı sloganlar yazıldı, evlerinin fiyatının düşeceğini iddia eden bir grup imza kampanyası başlattı.

İslam toplumunun lideri Hassan Gos ise bu tepkiye bir anlam veremediklerini, inşa edilecek olanın son derece küçük bir merkez olduğunu söyledi.


 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?