Buza sıkışan geminin yolcuları kurtarıldı

Güney Kutbu'nda buza sıkışan Rus araştırma gemisinin 52 yolcusu kurtarıldı, mürettabat gemide kalacak

Buza sıkışan geminin yolcuları kurtarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Antarktika'nın doğusunda buzlar arasında sıkışan ve 24 Aralık’tan bu yana kurtarılmayı bekleyen MV Akademik Shokalskiy adlı Rus araştırma gemisindeki 52 yolcu kurtarıldı.

 Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi'ne bağlı Kurtarma Koordinasyon Merkezi, hava koşullarının düzelmesiyle bilim adamları ve turistlerden oluşan 52 yolcunun, 12 kişilik gruplar halinde helikopterle kurtarıldığını ve Aurora Australis adlı gemiye nakledildiğini bildirdi.  

MV Akademik Shokalskiy'nin 22 kişilik mürettebatınınsa batma tehlikesi bulunmayan gemide, sorun giderilene, geminin sıkıştığı buz kütlesi kırılana dek kalacağı ifade edildi.

Rus araştırma gemisi, ünlü Avustralyalı kaşif Douglas Mawson'un 100 yıl önce Antarktika'ya gittiği rotayı izlemek üzere 28 Kasım'da Yeni Zelanda'dan yola çıkmıştı. Gemi, bölgede etkili olan şiddetli kar fırtınası sonucu Tazmanya Adası'nın 2700 kilometre uzağındaki buzlar arasında sıkışmış ve hareket edemez hale gelmişti. 

Daha önce Çin'e ait "Buz Ejderhası", Fransız  "L'Astrolabe" ve Avustralya'nın "Aurora Australis" adlı buz kırıcıları, 74 bilim adamı, mürettebat ve turistin bulunduğu gemiyi kurtarmaya çalışmış ancak geminin çevresini saran kalın buz tabakasını kıramamıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39