banner15

Fiji'de 13 kişide Zika virüsüne rastlandı

Birçok ülkede yayılan Zika virüsüne Fiji'de de 13 kişide rastlandı

Fiji'de 13 kişide Zika virüsüne rastlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fiji Sağlık Bakanı Jone Usumate, ülkede 13 Zika virüsü vakası tespit ettiklerini açıkladı.

Fiji Yayın Kurumunun (FBC) haberine göre, Sağlık Bakanı Usumate, vakalardan 11’inin batı bölgesinde, 2'sinin merkezde bulunduğunu söyledi.

Usumate, hükümet tarafından başlatılan sivrisineklerle mücadele çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Fiji'de "Sivrisinek yok, Zika yok. Kasırgadan sonra temizlik yap, gelecek nesilleri koru" adlı kampanya çerçevesinde yetkililer, bir yandan halkı bilinçlendirmeye çalışırken diğer yandan sivrisineklerin ürediği bataklık ve su birikintilerini yok etmeyi hedefliyor.

Şubat ayında 44 kişinin ölümüne sebep olan tropik Winston Kasırgası'nın ardından hükümet, Zika virüsünün yayılmasını önlemek için kampanya başlatmıştı. Fiji'de şimdiye kadar bir kadında Zika virüsüne rastlanmıştı. 

İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Ateş, gözlerde kızarıklık, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Özellikle anne karnındaki bebekleri tehdit eden virüsün Brezilya'da yeni doğanlarda hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantılı olduğu sanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 08:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48