banner39

Hindistan'dan dönenler hapse girebilir

Avustralya'da salgının en şiddetli halinin yaşandığı Hindistan'dan dönen yolculara hapis cezası verilmesi gündeme geldi. Hükümetin bu planına İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından tepki çekti.

Avustralya 01.05.2021, 22:06
Hindistan'dan dönenler hapse girebilir

Kovid-19 salgınını kontrol altına almayı başaran Avustralya hükümeti, katı seyahat yasağını delerek Hindistan'dan gelen yolcuların 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

Pazartesi gününden itibaren, 14 gün içinde Hindistan'da bulunanların ülkeye girişi yasaklanacak. Yeni karara uyulmaması, beş yıl hapis cezasına, 66 bin Avustralya doları (422 bin TL) para cezasına veya her ikisine birden neden olabilir.

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt yaptığı yazılı açıklamada, "Hükümet bu kararları hafife almıyor. Bununla birlikte, Avustralya halk sağlığı ve karantina sistemlerinin bütünlüğünün korunması ve karantina tesislerindeki Covid-19 vakalarının sayısının yönetilebilir bir düzeye indirilmesi kritik önem taşıyor" dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Çirkin bir karar

Avustralya hükümetinin kararına tepki gösteren İnsan Hakları İzleme Örgütü, söz konusu "tehdidin çirkin olduğunu" ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avustralya Direktörü Elaine Pearson, "Hükümet, çabalarını hapis cezalarına ve sert cezalara odaklamak yerine, Hindistan'dan dönen Avustralyalıları güvenli bir şekilde karantina altına almanın yollarını aramalı" dedi.

Başbakan Scott Morrison, Hindistan'da mahsur kalan ünlü kriket oyuncuları da dahil olmak üzere binlerce vatandaşın ülkeye dönmesi için yapılan çağrıları reddetti.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?