banner39

banner35

Koronavirüs savaşçısı Müslümanlar meslektaşlarının desteği ile Ramazan orucunu tutuyor

Avustralya 14.05.2020, 12:42 14.05.2020, 17:45
Koronavirüs savaşçısı Müslümanlar meslektaşlarının desteği ile Ramazan orucunu tutuyor

Erwin Renaldi ve Neryssa AZLAN

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar bu yıl COVID-19 nedeniyle oruç ayını çok farklı kutluyorlar.

Avustralya'daki sağlık çalışanları ve diğer önemli çalışanlar, koronavirüs pandemisi sırasında eşi görülmemiş iş yükleriyle karşı karşıyadır. Daha uzun saatler çalışıyorlar ve kendilerini virüse maruz kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyorlar.

Şu anda Ramazan oruç ayını gözlemleyen birçok Avustralyalı Müslüman için temel sektörlerde çalışmak ek bir zorluk getiriyor.

Brisbane'deki Wesley Hastanesinde bir pediatrik kayıt memuru olan Dayang Iskandar, başvurulardaki düşüş nedeniyle çocuk saatleri azaldıktan sonra potansiyel COVID-19 vakaları da dahil olmak üzere yetişkin hastaları tedavi etmesinin istendiğini söyledi.

Ana alanı pediatri olmasına rağmen Dr. Dayang Iskandar, COVID-19 hastalarına bakım yapmak üzere yeniden eğitildi. Üç çocuk annesi Dr. İskandar da yoğun bakım ünitesindeki hastaları tedavi ediyor, ancak bir korkusu var.

Yaşlılar için bir destek çalışanı olan Sari Bui, virüsü kapma veya potansiyel olarak savunmasız yaş gruplarındaki müşterilerine bulaşma konusunda endişeleniyor. Bui, "Onlara bakmadan önce evde vücut sıcaklığımı kontrol etmek gibi önlemler alırım." Dedi. Bui, yaşlılarla çalışırken sabırlı olmanın anahtarı olduğunu söyledi. “Benim için bir Müslüman olarak yaşlılara hizmet etmek bir ibadet eylemidir” dedi.

Ramazan, pek çok Müslümanın hasta, hamile veya oruç tutmanın genel sağlıklarını etkilemediği sürece, neredeyse 30 gün boyunca şafaktan gün batımına kadar yemek yemekten ve içmekten kaçındığı İslami öğretimin temel taşlarından biridir .

Melbourne'deki bir devlet hastanesinde hemşire olan Risyad Abmar, ABC'ye işi ve oruç arasındaki paralellikleri anlattı .

Abmar, "Hemşireliği düşünürseniz ve oruç tutmayı düşünüyorsanız, amaçların hepsi benzerdir. Hemşirelikle empatik olmalısınız, ama sonra oruçla da, asıl mesele bu empatiyi geliştirmektir." diyor.

Ancak aç karnına sahip olmak bazen bir kişiyi sinirli kılabilir, bu yüzden "çifte sabır" egzersiz yapması gerekir, diye ekliyor, müşterilerinin çoğunda bunama var.

İşi yaparken sabırlı ve merhametli kalmanın bir yolunun, onlara kendi ebeveynleriniz gibi davranmak olduğunu söylüyor.

"Sadece kendi ailemi idare etmeyi hayal ediyorum, bu yüzden onlara saygı, haysiyet ve empati ile davranıyorum."

Pandemi sırasında birçok temel işçi Ramazan ayında kendilerine bakmayı daha zor buluyor .

Bu yıl Bay Abmar'ın oruç tutarken ilk yılı. "Sanırım, nasıl gittiğimi vücudumu dinlemek gibi," dedi.

Avustralyalı Müslümanlar Ramazan ruhunu canlı tutuyor.

Sosyal kısıtlamalara rağmen, birçoğu Kutsal Ay'ın özünün aynı kaldığına inanıyor. "Zor oldu, ailemi özlüyorum. Sessiz bir Ramazan oldu" diyor.

Sosyal mesafeli gereksinimler, aynı zamanda, genellikle Ramazan'ın ayrılmaz bir parçası olan aileyle görüşemediği anlamına gelir .

Gün batımından sonra ailesiyle birlikte yemeklerin tadını çıkarmak yerine, Bay Abmar şimdi kendi başına yemek yiyor ve günlerini yemeklerini hazırlıyor.

Ancak destekleyici meslektaşlarıyla konuşmanın "oldukça fazla" yardımcı olduğunu söyledi.

“Ekibiniz her zaman geri döndü. Daima yanınızda, arkanızda, size destek olmaya hazır başka biri var” dedi.

Dr Iskandar da benzer bir deneyim paylaştı.

Oruç gününün başlangıcını işaretlemek için sahur olarak bilinen şafak öncesi öğün yemek üzereyken yoğun bakım ünitesine çağrıldı.

İskandar, "Sevimli hemşireler Ramazan'ı duydu ve güneş doğmadan yemek yiyip yiyemeyeceğimi sordu." Dedi.

"Çabucak tost ve çay hazırladılar ve şafaktan önce yememi söylediler.

"Onları anlamalarını beklemediğim için dürüstçe ağladım ... kalbim şükranla doluydu."

Kaynak: abc.net.au

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?