banner15

Manus Adası'ndaki mülteci gözaltı merkezine operasyon

PNG güvenlik güçleri, 25 gün önce kapatılan merkezi terk etmeyi reddeden yaklaşık 370 kişiyi yeni barınaklara taşımak amacıyla merkeze operasyon düzenledi

Manus Adası'ndaki mülteci gözaltı merkezine operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya'ya teknelerle ulaşan sığınmacıların gönderildiği, 31 Ekim'de resmen kapatılan Manus Adası gözaltı merkezinden güvenlik endişesiyle taşınmayı reddeden sığınmacılar, Papua Yeni Gine (PNG) polisinin düzenlediği operasyonla yeni yapılan barınaklara götürüldü.

Mülteci Eylem Birliği (RAC) resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre, PNG güvenlik güçleri, 25 gün önce kapatılan merkezi terk etmeyi reddeden yaklaşık 370 kişiyi yeni barınaklara taşımak amacıyla bugün de operasyon düzenledi.

RAC, sabah saatlerinde başlayan operasyonda merkezden ayrılmayı kabul etmeyen sığınmacıların polis tarafından zor kullanılarak yeni barınaklara nakledildiğini duyurdu.

Operasyon sırasında sığınmacıların çektiği video ve fotoğrafları yayınlayan RAC, polisin sığınmacıları zor kullanarak merkezden çıkardığını açıkladı. RAC'ın yayımladığı fotoğraflarda sığınmacıların yaralandıkları görüldü.

Gözaltı merkezinde kalan sığınmacılardan Sudanlı Abdul Adam Aziz de bir sosyal sosyal paylaşalım sitesinde, polisin çok şiddetli saldırıda bulunduğunu ileri sürdü.

İranlı sığınmacı Mehdi Maleknia ise merkezi terk etmeyeceklerini tekrarlamalarının ardından polisin merkeze girdiğini belirterek, " Bize saldırmaya, tahta sopa, yumruk, tekme ve düşündüğünüz ne varsa vurmaya başladılar. Her birimizi sürükleyerek otobüslere bindirdiler." ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK ENDİŞESİ

Papua Yeni Gine Yüksek Mahkemesinin sığınmacıların kalmasına uygun olmadığına hükmederek kapatılmasını istediği Manus Adası gözaltı merkezi 31 Ekim'de resmi olarak kapatıldı.

Ancak merkezde kalan sığınmacılar Lorengau kentinde üç yerde kurulan barınaklara taşınmayı, yerli halkın daha önce kendilerine saldırıda bulunduklarını ve bu yüzden korunaklı olmayan yeni tesislerde can güvenliklerinin olmayacağını ileri sürerek taşınmayı reddediyordu.

PNG güvenlik güçleri, merkezi terk etmeyi reddeden yaklaşık 370 kişiyi yeni barınaklara taşımak amacıyla dün de operasyon düzenlemişti.

DENİZAŞIRI KAMPLAR POLİTİKASI

2001 yılında aceleyle alınan bir karar, Avustralya’nın bugünkü göç politikasının temelini oluşturuyor. Söz konusu karardan bu yana Avustralya, ülkeye denizden girmeye çalışan göçmenleri Papua Yeni Gine ve Nauru’daki kamplara yerleştiriyor.

Bu kararın alınmasına sebep olan olay ise Avustralya’ya gitme amacıyla denizde kaybolan 433 Afgan göçmenin Norveç bandıralı Tampa gemisi tarafından bulunması oldu. Uluslararası anlaşmalar uyarınca, Tampa gemisinin kaptanı, göçmenleri en yakın limana götürmek zorundaydı. Ancak en yakındaki liman Christmas Adaları’nda bulunuyordu ve bu talep dönemin Avustralya Başbakanı John Howard tarafından reddedildi.

İçinde onlarca aç, susuz, hasta ve hamile insanı taşıyan geminin 12 saat mesafedeki Endonezya’ya bağlı Merak Limanı’na gitmesi istendi. Hatta bu öneriyi reddeden gemiye John Howard özel kuvvetlerin çıkarma yapması emrini verdi. Ancak gerek Norveç’in baskısı gerekse olayın uluslararası medyaya taşınması, birkaç ay sonraki seçimlere hazırlanan hükümet bir dizi yeni kararlar almaya itti.

Göç Vakfı'nın derlediği habere göre parlamentodan yıldırım hızıyla yeni bir kanun geçirildi. Bu kanuna göre, Avustralya Donanması göçmenleri artık Pasifik’teki küçük ülkelerden biri olan Nauru’daki üsse götürecek, iltica başvuruları incelenene kadar göçmenler buradaki tesislerde kalacaktı.

2001 yılındaki bu ara çözüm, hâlâ Avustralya’nın yasadışı göçle mücadelede yegâne çözümü. 2001 yılından beri Avustralya 10 binlerce kaçak göçmeni bu denizaşırı kamplara sevk ediyordu. Yüzde 90’ı yasal olarak mülteci statüsünü de kazanan göçmenler, kamplardan çıkarıldıklarında Avustralya yerine Nauru ve Papua Yeni Gine’de iskân edildiler.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35