Mısır, 3 Temmuz'da darbeyi protestoya hazırlanıyor

Mısır'da 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşen askeri darbeyi protesto için gösteriler sürerken, darbenin yıldönüm ütarihinde ise büyük protesto gösterileri için çağrılar yapılıyor

Mısır, 3 Temmuz'da darbeyi protestoya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin birinci yılı dolayısıyla çeşitli kentlerde protesto edildi.

İskenderiye'nin Burcu-l Arap ve er-Reml semtlerinde düzenlenen darbe karşıtı gösteri düzenlendi. Gösterilerde, darbe sonrası yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atıldı. Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan eylemciler, mevcut yönetimden iktidarı terketmesini istedi.

Eş-Şarkiyye, Dimyat ve Kefer Şeyh kentlerinde düzenlenen gösterilerde de Sisi protesto edilerek, askeri darbenin birinci yılı olan 3 Temmuz'da geniş katılımlı gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapıldı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin birinci yılına yaklaşılırken ülke genelinde "Onurumuzla yaşayacağız" adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

14 AĞUSTOS RABİA KATLİAMI

Darbe sonrası en büyük katliam hiç şüphesiz 14 Ağustos 2013'te olanıydı. O gün Mısır'da 3 Temmuz darbesini Rabia ve Nahda meydanlarında protesto eden insanların üzerine açılan ateş sonucu yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetmişti. 7 binden fazla insan ise yaralanmıştı.

Aynı gün hastaneler içindeki yaralılarla birlikte yakılıp yıkılmış, binlerce insan tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 17:10
YORUM EKLE

banner33

banner37