Suriye'deki acıyı magazin malzemesi yaptılar

Avustralya'da yayınlanan bir şov programı, yarışmacılarını Suriye Haseke bölgesine götürdü

Suriye'deki acıyı magazin malzemesi yaptılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya’da yayınlanan “Geldiğin Yere Dön” adlı reality şov, yarışmacılarını Suriye'ye götürdü.

Avustralyalı TV kanalı, yeni ‘belgeselinde’ katılımcıların mültecilerle ilgili fikirleriyle yüzleşmesi gerekçesiyle Suriye-Irak sınırına götürdü. İnsanların görüşlerini değiştirmek için duygularının sarsılmasını hedef alan program, katılımcılar dünyanın en tehlikeli bölgelerinde ölümle yüz yüze getiriyor. Avustralya’nın SBS kanalında yayınlanacak bu sezonunda ise altı Avustralyalı yarışmacı IŞİD militanlarının 800 metre mesafede bulunduğu Suriye ve Irak'a götürüldü.

Magazin programın bu seneki formatında, Avustralya’nın mülteci politikaları konusunda farklı düşünen katılımcılar yer aldı. Yarışmacılar sığınmacıların izlediği rotayı takip ederek Suriye’ye Irak’tan giriş yaptı.

Bir süre sonra Suriye’nin Haseke bölgesinde IŞİD ile YPG’nin çatıştığı alandan geçerken saldırıya uğradılar. IŞİD militanlarının elindeki bir köyün 1 kilometre ötesinden geçen ekip fark edildi. IŞİD militanları gruba havan topuyla ateş açtı. Nicole adındaki 25 yaşındaki yarışmacı, “Bizi ‘Bir vınlama duyduğunuzda 100 metre koşmak için 30 saniyeniz var’ diye uyardılar. Deli gibi koşmaya başladık” diye yaşadıklarını anlattı.

Nicole YPG'yi kast ederek "Ateş ederek, köyde bulunan IŞİD militanlarını püskürtmeye çalışıyorlardı… O zaman gerçekten ciddi bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu anladım" diye konuştu.

Maceranın nasıl tamamlandığı 28 Temmuz’da yayınlanacak bölümde ortaya çıkacak.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39