banner39

Topluca zehirlenen kuşlar gökyüzünden yağmur gibi yağdı

Avustralya’da Adelaide yakınlarındaki One Tree Hill’deki bir okul yakınlarına, gökyüzünden çığlık atarak, gözleri ve gagaları kanayan kuşlar yeryüzüne düştü

Avustralya 15.07.2019, 11:11 15.07.2019, 11:21
Topluca zehirlenen kuşlar gökyüzünden yağmur gibi yağdı

Avustralya’da gökyüzünden çığlık atan, gözleri ve gagaları kanayan yaklaşık 60 kuş gökyüzünden yere düştü. Olaya müdahale etmesi için çağrılan kurtarma ekipleri buldukları 60 hayvanın 58’inin olay yerinde öldüğünü duyurdu.

Koruma altındaki uzun gagalı corellalardan oluşan kuşların zehirlendiğinden şüpheleniliyor.

Casper’s Kuş Kurtarma’nın (Casper’s Bird Rescue) Kurucusu Sarah King The Guardian’a yaptığı açıklamada ekibinden bir kişinin kuşları çarşamba günü bulduğunu söyledi.

King, “Oraya gittiğinde beni aradı. Gerçekten huzursuzdu ve orada müdahale edebileceğinden daha fazla kuş olduğunu söyledi. Kuşlar tam anlamıyla ağaçtan, gökyüzünden önüne yağar gibiydi. Bunların aslında sadece iki veya üçü ölüydü. Gerisi sadece yerde çığlık atıyordu. Artık uçamıyorlardı, gagalarından kan geliyordu… Gördüklerimiz korku filmini aratmıyordu.”

Kurum, kuşların bilinçli zehirlendiğine inanıyor. Diğer corella türleri Avustralya’da tarım ürünlerine zararlı kuşlar olarak görülüyor. Yerel konsey bunlarla öldürücü olmayan metotlarla savaşmayı öneriyor. Daha önce de gökyüzünden çok sayıda kuş yağmış ve benzer görüntüler yaşanmıştı.

ABD’nin Arkansas eyaletinde 2011 yılbaşı arifesi zamanı 5 bin kadar kuş gökyüzünden ağaçlara, elektrik direklerine ve binalara yağmıştı. Olay 5 bin nüfuslu Beebe şehrinde yaşanmış ve yöre halkının kuş leşlerini kıyamet alameti diye yorumlamasına yol açmıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü