banner39

Yeni Zelanda'da iki camide cuma namazında silahlı saldırı

ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı vaktinde silahlı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Saldırıda 49 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 yaralıdan 20'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi

Avustralya 15.03.2019, 07:07 15.03.2019, 17:09
Yeni Zelanda'da iki camide cuma namazında silahlı saldırı

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 yaralıdan 20'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (4)
Vedat Aktaş 2 yıl önce
İslama saldıran bu şerefsiz yakalanıp idam edilmeli derhal
İSMAİL MERCAN 2 yıl önce
SALDIRIYI YAPANI LANETLİYORUM.ALLAH BELASINI VERSİN.
Fehim Yavaş 2 yıl önce
Allah belani versin senin insan İslam düşmanı yazıklar olsun
Esat AKKUŞ 2 yıl önce
Çok mu şaşırdık! Uzun yıllar islam aleyhtarı güçlerin istedikleri şey oldu. Hollywood sineması ile bu tür eylemlerin alt yapısını zaten oluşturmuşlardı. Dünyayı, dünya barışını tehdit eden Müslüman karakterler…. Ve son saniyede bomba düzeneğinin kablosunu keserek dünyayı kurtaran Michael, George, Hans vs… Ve yıkanan beyinler artık suçluyu bulmuştu. Müslümanlar şiddet yanlısıdır, teröristtir, barbardır... İşin en can alıcı yanı da nedir bilir misiniz! İslam dünyasının varlıklı insanları bu tuzaklara ağızlarının suyu aka aka servetlerini akıttılar. Çocuklarını bu tuzaklarla büyüttüler. Pek çok cahil de gerçekten şiddet ile cihadın farkını bilemeden o düzenbazlara alet oldular. Ve yetmedi... Çizgi oyunlarla, animasyonlarla sokak sokak insan avlayan oyunlar geliştirdiler. Baba, onların dünyayı kurtaran kahramanlarını Cola eşliğinde izlerken, çocuğu da onların oyunları ile ömrünü heba ediyordu. Biz şimdi geldiğimiz bu noktada onlara lanetler yağdırarak olayı protesto edeceğiz, ama onlar önümüzdeki 100 yılın yeni tuzaklarını belki kurmuşlardır bile... Gerçekten yazık! Biz kendi kusurumuzu görsek meydanlarda günü kurtarmaktan öteye geçmeyen yürüyüş ve protestolara gerek bile kalmayacaktır.
Bu hadisede bence çok önemli bir detay daha vardır. Kullanılan yazılar ve mesajlara bakılırsa Türkiye’nin İslam dünyasındaki yerinin ne kadar önemli olduğu gözden kaçmayacaktır. Osmanlı’nın fetihlerine gösterilen hazımsızlık, Kosova’ya, ordan Sultan Murat Hüdavendigar’a ve onu şehit eden katillere uzanan mesajlar asla tesadüf değildir. Ve dikkat edelim, bu olay bir çeşit yine Müslümanlara mal edilmeye çalışılacaktır. Fransa’da öldürülen bazı fesat insanların (ki bir Müslüman onların bu şekilde cezalandırılmalarını asla tasvip etmez) dünyada uyandırdığı infiali hatırlayalım. Dünya yürüdü, protestolar en üst düzeyde… tepkiler çığ gibi. Yeni Zellanda’da yapılan bilinçli, planlı katliam için kimsenin gıkı çıkıyor mu!?.. Çıkmayacaktır. Artık bu sorun sadece Yeni Zellanda’da kalmayacaktır. Dünyanın her tarafında böyle hunharlıkların yapılması muhtemeldir. Sanırım işe, kendi yanlışlarımızı gözden geçirmeye başlayarak el atmak gerekir. Birlik, beraberlik, kardeşlik düsturuyla İttihad-ı islamı inşa etmek gerekir. Biz hala mezheb kavgaları ile uğraşırsak böyle senaryolar çok olacaktır. Yüreklerimize ateş dolduran bu olaya ve banilerine binler nefret olsun.
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?