banner39

Yeraltı dünyası isimlerinden Faruk Orman, Victoria Polisi’ni dava etti: Milyonlarca dolar tazminat söz konusu

Victoria Polisi beraat eden Faruk Orman'ın davasıyla karşı karşıya.. Avukatının yer altı dünyasından bir tanığı kendisi aleyhine şahitlik etmeye teşvik etmesi sonucu cinayet suçundan 12 yıl hapiste kalan Faruk Orman, Victoria Polisi’ni dava etti, teşkilatı kendisini “haksız yere hapse attırmakla” suçladı.

Avustralya 06.05.2020, 12:36
Yeraltı dünyası isimlerinden Faruk Orman, Victoria Polisi’ni dava etti: Milyonlarca dolar tazminat söz konusu

Great Ocean

 
Geçen yıl patlak veren Lawyer X skandalı sebebiyle mahkumiyeti bozulan Yeraltı dünyası isimlerinden Faruk Orman, polis teşkilatının 12’den fazla kusuru olduğu iddiasıyla Yüksek Mahkeme’de dava açtı.

Orman, polisi kendisine karşı yasal yükümlülüklerini ihlal etmekle, memurlarına uygun şekilde nezaret ve onları kontrol etmemekle ve eğitmemekle ve de kendisine karşı “kötü niyetle” kovuşturma yürütmekle suçluyor.

Dava dilekçesinde, “Yukarıdakilerin sonucu olarak davacı, yaralanma, kayıp ve zarar görmüştür” deniliyor.

Orman açtığı davada miktarı mahkemeye bırakılan tazminat, faiz ve masraf talep ediyor, fakat davanın başarılı olması halinde Victoria Polisi’nin, ceza avukatı Nicola Gobbo’yu muhbir olarak kullanmasının milyonlarca dolar ödemesine yol açabileceği vurgulanıyor.

Gobbo’nun Melbourne’ün kanlı yer altı dünyası savaşındaki rolü, dramatik bir televizyon dizisine konu olmakla kalmamış, Gobbo’nun muhbirliğinin Victoria adalet sistemini nasıl diz çöktürdüğüne dair devam eden bir kraliyet komisyonu başlatılmasına da yol açmıştı.

Gobbo’nun en kötü şöhretli müşterileri arasında yer altı dünyası simalarından Tony Mokbel ve öldürülen elebaşı Carl Williams da yer alıyordu.

Gobbo, ayrıca diğer bir yer altı dünyası figürü Victor Peirce’in 2002’de otomobilinde öldürülmesinden dolayı hapsedilen Orman’ı da temsil etmişti. Orman, kaçış sürücüsü olmaktan suçlu bulunmuş ve 20 yıl hapse mahkum olmuştu, fakat uzun süre masumiyetini iddia etmiş ve mahkumiyetini Avustralya Yüksek Mahkemesi’ne temyize götürmüştü.  

Victor George Peirce, Melbourne, Victoria'da yaşayan Avustralyalı bir suçluydu. Peirce, anaerkil ve eski Richmond genelev sahibi Kath Pettingill başkanlığındaki Pettingill ailesinin bir üyesiydi.

12 yıl hapiste kaldıktan sonra Gobbo’nun polisle ilişkisinin ortaya dökülmesiyle birlikte Orman’ın mahkumiyet kararı Victoria Temyiz Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Mahkemede Gobbo’nun Orman’ı temsil ediyor olmasına karşın, duruşmada kilit önemde bir tanığı Orman aleyhine şahitlik etmeye teşvik ettiği ortaya çıkmıştı.
Temyiz Mahkemesi Başkanı Chris Maxwell, Gobbo’nun eylemlerini müvekkiline ve mahkemeye karşı yasal sorumluluklarını temel bir ihlal olarak tanımlamıştı.

Maxwell, “Sonuçta önemli bir adli hata meydana geldi” dedi.


Orman’ın beraati milyonlarca dolarlık tazminat talebine yol açabilir

Orman’ın beraati ve Gobbo’nun gözden düşmesi, bazı önemli yer altı dünyası isimlerine de mahkumiyetlerinin bozulma ümidi verdi, bu da Victoria Polisi aleyhine bir tazminat davası dalgasının işareti olabilir.

Bu arada polis teşkilatı merakla kraliyet komisyonunun raporunu bekliyor.

Komisyon, nihai raporunu 1 Temmuz’da sunacaktı, fakat Gobbo’nun polis muhbiri olarak kullanılmasından potansiyel olarak olumsuz etkilenen 1200’den fazla kişinin davalarının gözden geçirilmesi zorunluluğu sebebiyle dün Komisyon’un bir uzatma talep ettiği bildirildi.

Komisyon bu durumda raporunu 30 Kasım’da teslim edecek.

Kaynak: Avustralya postası

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?