banner39

Yüzlerce mülteci denizde can verdi

200 mülteciyi taşıyan tekne battı; 75 kişi öldü, denizde kurtarılmayı bekleyen insanlar var. Malavi'de Somalili mültecilerin yolculuğu hüsranla bitti..

Avustralya 21.06.2012, 11:29 21.06.2012, 16:47
Yüzlerce mülteci denizde can verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya yakınlarındaki Christmas Adası açıklarında, Endonezya'nın 220 km kuzeyinde yaklaşık 200 kişi taşıyan bir göçmen teknesi battı.

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu, bir Avustralya savunma gücü uçağının bu sabah saatlerinde su üzerinde kurtarılmayı bekleyen insanlar gördüğünü bildirdi.

Avustralya'da iltica etmek isteyen mülteciler genellikle tehlikeli ve kalabalık teknelerde Christmas Adası'na ulaşmaya çalışıyor. Üç ticari gemi ve iki Avustralya devriye botunun bölgeye gönderildiği açıklandı.

Avustralyalı yetkililer, ilk belirlemelere göre, alabora olan bottaki 75 mültecinin azgın dalgalara kapılarak öldüğünü bildirdi.

2010 yılının Aralık ayında Christmas Adası etrafındaki kayalara çarpan teknede bulunan 50 sığınmacı ölmüşü.

MALAVİ'DE DE GÖÇMENLER ÖLDÜ

Güney Afrika ülkelerinden Malavi, Tanzanya ve Mozambik arasında yer alan Malavi Gölü'nde göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 47 Somalili göçmenin öldüğü bildirildi.

Polis yetkilileri, Tanzanya'dan yola çıkan ve yaklaşık 60 kişi taşıyan teknenin Malavi'nin Karongo bölgesi açıklarında battığını açıkladı.

Arama kurtarma ekipleri, şimdiye kadar 47 kişinin cesedine ulaştı.

Kayıp olan diğerlerini bulmak için çalışmalar sürüyor.

Yetkililer, Güney Yarımküre'de kış olduğu için gölün sularının çok soğuk olduğunu, ölü sayısının yükselmesinden endişe edildiğini belirtti.

Yetkililer kazadan kurtulanlar olduğunu ama bu aşamada sayı konusunda bilgi veremeyeceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?