13.04.2018, 13:50

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında Bakü'de seçimleri takip etmek de varmış

Leyleği havada gördük. Bugün de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den yazmak varmış nasibimizde.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip için davet edildiğimizde açıkçası bu kadar büyük bir yabancı medya temsilcisiyle karşılaşacağımı ummuyordum.

115 yabancı medya temsilcisi ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip ettik. Seçim çarşamba günü yapıldı ve İlham Aliyev 7 yıllığına tekrar seçildi.

Daha önce 5 yıllığına ve 2 dönem seçilen cumhurbaşkanları 2016 yılında yapılan referandumdaki değişiklik ile 7 yılda bir ve sınırsız seçilme hakkına kavuşmuş.

Yeni düzenleme ile gidilen seçime katılım yüzde 70’i geçti. Geçerli oyların yüzde 86’sını alan Aliyev tekrar seçilmiş oldu. Aliyev’e 7 rakip çıkmıştı en yakın rakibi yüzde 4.5 gibi bir oy alabildi.

Azerbaycan’ın seçime ilişkin “şeffaflık” vurgusu daha bizi davet ettiklerinde başladı. Seçim sandık kurullarındaki ve oy verme merkezlerinde kurulan bin kameranın ise işi ciddi tuttuklarının işareti gibiydi.

Azerbaycan’daki seçimlerin şeffaf ve adil olmadığına ilişkin eleştirileri bu kez boşa çıkarmak isteyen devlet işi sıkı tutmuştu. AGİT üyelerinin yanı sıra Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Milletvekilleri ile birlikte Türkiye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve üyeleri de buradaydı. Seçimi baştan sona takip etti.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?