17 yıl sonra Srebrenitsa'da...

Srebrenitsa soykırımının 17. yıldönümü kapsamında 8 Temmuz'da başlayan "ölüm yolu yürüyüşü" katılımcıları Potoçari Anıt Mezarlığı'na vardı.

17 yıl sonra Srebrenitsa'da...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna'daki savaş sırasında, 11 Temmuz 1995'te 8 binden fazla Boşnak erkeğin soykırıma maruz kaldığı Srebrenitsa'da, soykırımın 17. yıl dönümü nedeniyle bugün yapılacak anma töreninin hazırlıkları tamamlandı.

Bu yıl soykırım kurbanlarından 520'sinin cenazesinin toprağa verileceği törenleri izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci kente geldi.

Srebrenitsa'daki Potoçari Anıt Mezarlığı'nda yapılacak olan törenlerini takip eden yayın kuruluşları arasında, Anadolu Ajansı ve TRT'nin yanı sıra El Cezire, Reuters, AP, AFP gibi haber ajansları ve diğer medya mensupları yer alıyor.

Potoçari'deki etkinlikleri izleyen bir grup İspanyol gazeteciden foto muhabiri Laya, ''Buraya gelmeyi tercih ettik, çünkü burada yaşananları tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995'te yaşanan soykırım hiçbir zaman unutulmamalı. Dünyanın, Bosna-Hersek halkını ve olanları unutmadığını görmesi de çok önemli" diye konuştu.

İki yıl önce de Srebrenitsa'da bulunduğunu ve bunun hayatı boyunca yaşadığı en duygusal olay olduğunu ifade eden Laya, "20 sene önce olmuş bir olay için insanlar hala ağlıyor, dua ediyorlar. Tepkisiz kalmak imkansız. Bu tür şeyler insanın kendini sorgulamasını ve kendini kurbanların yerine koymasını sağlıyor" dedi. Gördüklerini "çok sarsıcı" olarak nitelendiren Laya, "Bu insanları izlerken profesyonel davranmak çok zor" ifadesini kullandı.

7 binden fazla kişi "ölüm yolu"nda yürüdü

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladiç'in birliklerince işgal edilmesi üzerine soykırımdan kaçan kurbanların Tuzla kentine ulaşmak için kullandığı güzergahta her yıl yapılan ve 8 Temmuz'da başlayan "ölüm yolu yürüyüşü" katılımcıları, Srebrenitsa'daki Potoçari Anıt Mezarlığı'na varmaya başladı.

Busovaçalı Avdo Hociç ve Vitezli Mehmed Bilal, yaklaşık 110 kilometrelik yolu yürüyerek Potoçari'ye varan ilk katılımcılar oldu.

Avdo Hociç, "kendisini yorgun fakat memnun hissettiğini" söyledi. Sağlığı el verdiği takdirde seneye tekrar "ölüm yolu yürüyüşü"ne katılacağını belirten Hociç, "Bu yürüyüşe ilk defa katılıyorum. Bu sene 1995'te binlerce insanın geçtiği yolu kendim de yürümek istedim. Gerçekten susuz ve yemeksiz bu kadar yolu nasıl geçtiklerini anlamıyorum. Biz yanımıza gerekli her şeyi aldık, yine de epeyce zorlandık" dedi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'na ilk ulaşanlardan Mehmet Bilal de "ölüm yolu"nu geçen sene de yürüdüğünü ifade ederek, "Katılımcılar arasında güzel bir ilişki kuruldu. O kadar insan bir yerde toplandı ve herkes yeni insanlarla tanıştı. Umarım gelecek sene de bu etkinliğe katılabilirim" şeklinde konuştu.

Ayağından rahatsızlandığı için Potoçari'ye 20 kilometre kala yürüyüşü bırakmak zorunda kalan Graçanitsalı Cula Brkiç ise "Rahatsızlandığım için yolu sonuna kadar yürüyemedim, üzgünüm. Fakat seneye tekrar yürüyüşe katılarak tüm yolu geçmeyi planlıyorum" dedi.

Bu yıl 8'incisi düzenlenen "ölüm yolu yürüyüşü", 8 Temmuz Pazar günü Nezuk köyünde başlamıştı. Yaklaşık 110 kilometre yolu 3 günde yürüyerek geçen 7 binden fazla yürüyüşçü arasında, Bosna-Hersek vatandaşlarının yanı sıra Türkiye, ABD ve Singapur'dan da katılımcılar yer alıyor.

Yapılacak törenlerde Türkiye'yi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil edecek.
     

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39