31 Mart Azerbaycan'ın en acı günü

Ermeni güçlerinin Azerbaycan'da uyguladığı soykırımlardan biri 31 Mart 1918'de yaşanmış, sadece Bakü'de 12 bin kişi katledilmişti. 31 Mart, 1998 yılında Haydar Aliyev tarafından soykırım günü olarak ilan edildi.

31 Mart Azerbaycan'ın en acı günü

Tarih boyunca Azerbaycan'daki Türklerin uğradığı soykırımın en acılarından biri 31 Mart 1918'de yaşandı. Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık için verdiği mücadele soykırıma dönüştü. İngiliz yazar Peter Hopkirk 'Bitmeyen Oyun' kitabında yaşanan soykırımı şöyle anlatmıştı;

"İngilizler, Almanlar'ın ve Türkler'in Hindistan'a giden yolunu kesmek, Ermeniler, doğuda ve batıda zengin Azerbaycan topraklarına sahip olmak, Ruslar ise zengin Bakü petrolüne sahip çıkmak istiyorlardı. Mart olayları gösteriyor ki, Türklere karşı mücadelede tüm Ermeniler birleşmişti."

50 BİN TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ

Ermeni güçlerinin yaptığı soykırıma Türkiye sessiz kalmadı. Bu katliam ve sürgün politikası, Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa komutasındaki "Kafkas İslam Ordusu'nun, Mayıs ayında Azerbaycan’a gelmesiyle durduruldu.

Bu katliamlar sırasında toplam 50 bin Azerbaycanlı Türk öldürüldü. Kafkas İslam Ordusu'nda ise bin 100 asker, 30 subay şehit oldu. Yaklaşık dört ay süren askeri harekâtla savaş sona erdirildi. Haydar Aliyev'in 27 Mart 1998'de verdiği kararla, 31 Mart Azerbaycanlıların soykırım günü ilan edildi.

HOCALI SALDIRISI BİR KATLİAMDI

Azerbaycan Türklerinin yaşadığı soykırımlardan biri de 26 Şubat 1992'te Hocalı kasabasında yaşandı. Ermenistan güçleri 1987'den itibaren Azerbaycan'ın dağlık Karabağ bölgesinde saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Savaşın kızıştığı 1992'de Ermeni güçleri 10 bin nüfuslu Hocalı'yı top ateşine tutmaya başladı. Katliamın yaşandığı gece kasabada 3 bin Azeri vardı. 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı'ya büyük bir saldırı başladı, saldırı kısa sürede katliama dönüştü.

Soykırımlarda hayatını kaybedenler her yıl hem 31 Mart hem 26 Şubat'ta Azerbaycan'da anılıyor.

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 18:58
banner53
YORUM EKLE

banner39