banner39

60 km hızı geçene 3 yıl hapis

Bulgaristan'da saatte 60 kilometre hızı geçen sürücüler için 3 yıl hapis cezasını öngören tasarı mecliste onaylandı

Balkanlar 24.02.2016, 17:24 24.02.2016, 17:24
60 km hızı geçene 3 yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan meclisi, Ceza Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıyı ilk okumada kabul ederek, aşırı hızlı araç kullanan sürücülere 3 yıl hapis cezası verilmesini onayladı. Bu ceza azami hız sınırı saatte 60 km'nin üzerinde aşıldığında uygulanacak.

Fakat milletvekillerin bir kısmı, aşırı hız yapan sürücüye öngörülen sert cezanın toplumsal tehdit düzeyine uymadığını ileri sürerek, tasarının ikinci kere okunmasına kadar cezanın değiştirilmesini isteyeceklerini açıkladılar. Vatansever Cephesi Milletvekili İskren Veselnov, “Bu değişiklik kabul edilirse, dikkatsizlikten dolayı her sürücü suçlu durumuna düşebilir” dedi. Bulgaristan Sosyalist Partisi Sol Bulgaristan Milletvekili İvan İvanov, “Eğer bu kanun değişikliği yürürlüğe girerse birçok milletvekili ve bakan da hapse girebilir” diye kaydetti.

KAZA YAPANIN EHLİYETİNE EL KONULACAK

Ceza Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıyı ilk okumada kabul ederek milletvekilleri, savcıların ağır yaralanmaya sebep olan trafik kazalarına neden olan sürücülerin ehliyetlerine el koymalarına imkan verilmesine karar verdiler. Şu anda bu tür kazalara neden olan sürücülerin ehliyetlerine ancak mahkeme kararıyla el konulabilir.

Milletvekilleri, Karayolları Trafik Kanunu’nda da değişiklik öngören tasarıyı ilk okumada kabul ettiler. Bu tasarıda yüksek hız yapılan otoyollarda karşı yöne geçen sürücülere 3 bin leva ceza kesilmesi ve 6 ay süreliğine ehliyetlerine el konulması öngörülüyor. Şu anda bu trafik kuralını ihlal edenlere 20-150 leva arasında ceza kesiliyor. Bir araç sahibi Karayolları Taşımacılığı Kontrol Dairesi’ne olan trafik cezalarını ödemediği veya bir yerleşim yerinde azami hız sınırını saatte 50 km’nin üzerinde aştığı takdirde bir aylığına araç plaka numarasına da el konulacak. Sürücüler, trafik cezalarını ödemediği takdirde ödeyinceye kadar ehliyetlerine el konulacak.

Ceza puanı verilmeyen trafik ihlallerinde ceza fişi kesilecek. Sürücülere ulaşılamadığı durumlarda elektronik ortamda da ceza fişlerinin teslim edilmesi kolay olacak.

Başka bir kanun değişikliği 1 Kasım-1 Mart döneminde araçların kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor.

İlk defa sürücü belgesi alan sürücüler için “yeni sürücü” kavramı da kullanıma giriyor.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?