banner15

600 yıllık tarihi caminin çehresi değiştirildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar'da hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras çalışmalarına Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün merkezindeki İshak Bey Camii'ni de ekledi

600 yıllık tarihi caminin çehresi değiştirildi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 600 yıllık İshak Bey Camii'nin bahçe duvarı ve çevre düzenlemeleri Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak hizmete açıldı. Üsküp gezisinde tarihi camide namaz kılarak incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sadece Bursa'da değil Balkanlar'daki ecdat yadigarı eserlerin de gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar'da hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras çalışmalarına Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün merkezindeki İshak Bey Camii'ni de ekledi. Üsküp'ü fetheden Bursalı komutan Yiğit Paşa'nın oğlu İshak Bey tarafından yaptırılarak, 1438 yılında ibadete açılan İshak Bey Camii'nin bahçe duvarı ve çevre düzenlemesi Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yapıldı. İslam Birliği ve Üsküp Çayır Belediyesi'nin de işbirliğiyle hayata geçirilen çalışma ile yaklaşık 600 yıllık camii, şanlı Osmanlı tarihine yakışır hale getirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Üsküp gezisi sırasında El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi, Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani ve Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti ile birlikte İshak Bey camini ziyaret etti.

Balkanların Osmanlı tarihi açısından büyük önem taşıdığını belirten Başkan Altepe, Üsküp'ün İstanbul'dan 62 yıl önce fethedildiğini söyledi. Üsküp'ün Osmanlı dönemi eserleri bakımından zengin bir kent olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Burada Alaca Camii olarak da anılan bu eser, Üsküp'ü fetheden Bursalı komutan Yiğit Paşa'nın oğlu İshak Bey tarafından yaptırılmış. Ecdat yadigarı bu eserleri ayağa kaldırarak, kültürümüzü bu bölgede de en iyi şekilde yaşatmayı hedefliyoruz. Bu camide çeşitli dönemlerde düzenleme çalışmaları yapılmış. Biz de en önemli eksiklik olan drenaj kanallarının yenilenmesi, bahçe duvarının yapılması ve çevre düzenini tamamladık. Bu çalışmada bize katkı veren Çayır Belediyesi ve İslam Birliği'ne teşekkür ediyorum" dedi.

Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti ise "Özellikle son yıllardır tarihi eserlerin ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalarda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden önemli destekler alıyoruz. Bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Başkanımız Recep Altepe'ye tüm Üsküp halkı adına teşekkür ediyorum" dedi.

Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani de İshak Bey Camii'ne yapılan çalışmalar sebebiyle Başkan Altepe'ye teşekkür etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 07:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35